Klasik Müzik Tutkunları İçin App Store Önerileri

Klasik müzik dinleyicileri iPod, iPhone ya da iPad’lerinden İngiltere ve İrlanda’nın popüler iki radyosunu dinleme olanağına sahipler. Yapmaları gereken tek şey iTunes App Store’a girip ücretsiz olarak sunulan bu uygulamaları indirmek. Söz konusu uygulamalardan ilki “Classic FM” adını taşıyor.

Classic FM:
Classic FM, Birleşik Krallık’ta 1992 yılında kurulan, popüler klasik müzik eserlerini dinleyicilerine ulaştıran bir radyo istasyonu. Yayınlanan her eser ve icra edenlerin bilgileri aynı anda hem iPod’unuzdaki uygulama ekranında, hem de radyonun internet sitesinde yayınlanıyor. Bu bilgiler ve playlistler hoşunuza giden eserlerin CDlerini almanız için rehber görevi de üstlenmiş oluyor. Classic FM’de birbirinden keyifli program kuşakları var. Öğle saatlerinde dinleyici istekleri, hafta sonu en çok satılan klasik müzik CD’lerinin tanıtıldığı bir liste programı… Günlük ve haftalık yayın akışı radyonun internet sitesinde bulabilirsiniz. Classic FM, her saat başı haberleri de yayınlıyor. Radyoyu dinlerken Türkiye’de saatlerin 2 saat ileride olduğunu hatırlamanızda yarar var. Classic FM, BBC Radyo 3′e rakip bir istasyon.

Classic FM ile ilgili bir diğer önemli nokta da  Classic FM etiketiyle pek çok klasik müzik CD’si yayınlaması. Bu CD’lerin sayısı o kadar çok ki İngiltere’dekimüzikmarketlerde bunlara özel bir bölüm ayrılıyor. Classic FM’in kendi adını taşıyan bir de aylık müzik dergisi var. Çok satılan ve her ay bir CD ile okuyucularına oluşan bu dergi çok kısa bir süre öncesine kadar ülkemizde de satılıyordu.

Lyric FM:
Lyric FM’e gelince. Bu radyo, İrlanda’nın kamu yayıncısı RTE’nin sahip olduğu pek çok radyo istasyonundan biri. Klasik müzik başta olmak üzere film müzikleri, world music, blues gibi türlere de yer verilmekte. Lyric FM’deki format/işleyiş Classic FM’deki gibi.

Lyric FM’i iPod, iPhone ya da iPad’inizden dinlemek için App Store’dan indirmeniz gereken uygulamanın adı “RTE Pocket”. Bu uygulamanın içinde RTE’nin radyoları var. Buradan Lyric FM’i seçmeniz gerekiyor. Lyric FM, aynen Classic FM’in yaptığı gibi alışkanlık yaratacak bir radyo istasyonu.

Ve son bir bilgi daha: Classic FM (Britanya) ve Lyric FM (İrlanda)… her ikisi de ulusal radyo kategorisinde.

Reklamlar
Bu yazı Klasik Müzik içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s