Brahms’ı Ufuk ve Bahar Dördüncü Kardeşler’den Dinliyoruz


Ufuk ve Bahar Dördüncü Kardeşler, İsviçre’de yaşayan ve Türkiye’nin kültür elçileri olarak nitelendirilen Türk piyanistler. Dünyadaki pek çok önemli festivale çağrılan, Boulez gibi önemli şeflerle sahneye çıkan ikili,  kısa bir sure önce, Brahms’ın (7 Mayıs 1833- 3 Nisan 1897) Macar Dansları’nı, ülkemizde, A. K. Müzik etiketiyle CD formatında piyasaya çıkardılar. Bu CD’nin özelliği, 21 Macar Dansı’nın dört el piyano için yazılmış uyarlamasından oluşması. Dördüncü Kardeşler, Brahms’ın bu çok bilinen ve sevilen eserine kendi ustalıklarını da ekleyince ortaya keyifle dinlenen, dinleyeni coşturan bir performans ortaya çıkıyor. Dördüncü Kardeşler’in bu CD’sini tekrar tekrar dinlemek isteyeceğinize kuşku yok.

Dördüncü Kardeşler'in Türkiye'de Piyasaya Çıkan Brahms CD'si

Dördüncü Kardeşler’i daha yakından tanımak üzere internet sitelerine baktiğimızda sitenin özenle hazırlanmış olduğunu görüyoruz. (Ancak, hemen not düşelim, kendileri hakkında basında yayınlanan değerlendirmelerde tarih kullanmayı ve zaman zaman da yazar adı kullanmayı unutmuşlar.) Sitede sanatçıların özgeçmişlerini anlatan sayfa Fransız piyanist, F.R. Duchable’ın onları “eksiksiz bir teknikle donatılmış, gayretli çalışan, bize canlı ve hayal gücü dolu yorumlar sunan iki piyanisttir” tanımlaması ile başlıyor.

Dördüncü Kardeşler, 2006 yılındaki “Rendez-Vous Avec l’Enfance” isimli albümle kendilerinden çokça bahsettirmiş ve olumlu eleştiriler almışlar. İsviçre ve Fransa’da yaşayan ikili, bir süre sonra 2 piyano ve 2 perküsyondan oluşan “Makrokosmos”  isimli bir quartet (dörtlü) kurarak önemli bir projeye imza atarak Hat Hut Records tarafından 2007 yılında eleştirmenlerin ve dinleyicilerin beğenisini kazanan “Magical Worlds of Sound” isimli CD’yi  yayınlamışlar. Bu çalışmada özellikle kendileri için Stefano Gervasoni tarafından bestelenmiş bir eserin bulunuyor olması da Dördüncü Kardeşler’in yurt dışında nasıl karşılandığı konusunda bir fikir vermektedir.

2009 yılında Prokofiev ve Schostakovich’in piyano eserlerini içeren bir diğer CD’yi daha HatHut etiketiyle piyasaya sunan Dördüncü Kardeşler’in bu çalışması ünlü müzik dergisi Gramophone’un Mayıs 2010 sayısında “Son derece ilginç bir repertuarın muhteşem bir biçimde yorumlanması” ifadesiyle tanıtmıştı.

Bu CD’nin ardından  Dördüncü Kardeşler, orijinal projelerle isimlerinden söz ettirmeye devam etmişler. Örneğin,  besteci Xavier Dayer ve film yapımcısı Carlo Ippolito, içinde bulunduğumuz yıl, Makrokosmos’un isteği üzerine  Dörtlü için bir eser yazmış. Bu eserin dünya premieri Nisan 2010 da Cenevre’de CERN araştırma merkezinin GLOBE’unda özel olarak gerçekleştirilmiş.

Reklamlar
Bu yazı Klasik Müzik içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s