Klasik Müzik ve Çocuk

“Baba, bu müzik özgürlük gibi…” Bu cümle 7.5 yaşındaki oğlumla, Handel’in “Water music” (1717) isimli eserini dinlerken, onun bu müzik karşısındaki duygularının dışa vurumundan başka bir şey olamazdı… Planlanmış bir şey yoktu, müziğin çağrıştırdıkları üzerine de konuşmuyorduk… sadece müzik dinliyorduk. Oğlumun kurduğu bu cümleden sonra klasik müzik dinlemeye daha çok vakit ayırmanın gerekliliğini hissettim. O günden bu yana oturma odamızdaki televizyon karanlığa karıştı; hemen yanındaki müzik setimiz hep açık olmaya başladı. Televizyonu, sadece oğlum günde 1 saat seyrediyordu. Onun dışında kalan bütün zamanlarda klasik müzik hep geri planda çalıp duruyordu. Oyun oynarken, ders çalışırken, dinlenirken, kitap, gazete okurken… müzik hep geriden bize eşlik ediyordu. 3 ay zaman geçti ve farkına vardığım şu oldu:

Geri planda olduğunu sandığımız müzik aslında çok daha öndeydi, yanı başımızdaydı. Oğlum oyun oynarken, hayali kahramanlar üretirken müzik sanki ona ilham veriyordu. Zaman zaman da oyun oynamayı bırakmış resim çizmeye başladığını gözlemledim. Bazen de dinlediği müziği “coğrafya” ile birleştiriyordu. Örneğin, Gershwin’in bir eserini dinlerken kovboylara atıfta bulundu. [Buna benzer bir uygulamayı anne ve babalar ABD’li besteci Aaron Copland’in “Rodeo” ismli eseriyle de deneyebilirler].

Klasik müzik ile kurduğumuz bağ devam ediyor. Bu sabah, oğlum, grip olduğu için okula gidememişti. Ama oyun oynamayı hiç bir şey engelleyemezdi. O oynarken ben de ona dinlemesi için müzik çalmaya başladım. Ben güne hazırlanırken, oğlum Brahms’ım 5 numaralı Macar dansına mırıldanarak eşlik ediyordu. Ayaklarımın üzerinde hareket ederek, onun dikkatini bozmadan işe gitmek üzere hazırlanmaya devam ettim.

Bilimsel dayanak?

Klasik müziğin çocuklar üzerinde olası etkilerini incelemek üzere veritabanlarından akademik makale taraması da yaptığımı belirtmeliyim. Bu konuda ODTÜ’den Çağla Gür’ün (European Journal of Scientific Research Vol. 36 No. 2, 2009) çalışması dikkatimi çekti. Çağla Gür, klasik müziğin çocukların resim çizme sırasında kullandıkları zihinsel becerilerın üzerindeki olası etkilerini inceleyen bir çalışma yapmış. 6 yaşındaki çocuklar üzerinde yapılan bu araştırmada Gür, klasik müziğin çocukların resim çizerken kullandıkları zihinsel becerilere olumlu katkıda bulunduğunu ortaya çıkarmış. Öncelikle, müziğin resim çizen öğrencileri daha istekli hale getirdiğini, öğrencileri resim yaparken daha dikkatli olmaya sevkettiğini gözlemlemiş. Çağla Gür, makalesinde, klasik müziğin çocuk üzerinde etkili olması için müziğin kısa süreli değil, bir süreç içinde kullanılması, uzun vadede etkilerinin daha iyi görülebileceğini vurguluyor.

Çağla Gür’ün makalesinin giriş bölümünde klasik müziğin çocuklar üzerindeki etkisini inceleyen başka akademik çalışmaların özeti de sunuluyor. Örneğin, Ruascher, Shaw ve Ky’ın (1993, 1995) çalışmalarında Mozart dinleyen çcouklarda “spatial IQ/uzamsal zeka”da artış görüldüğü belrtiliyor. McKnight (1998) ve Van der Linde (1999)’nin yaptıkları çalışmalar da benzer sonuçlar içeriyor. Van der Linde, barok müziğin çocuklarda hafızayı yüzde 20 oranında geliştirebildiği  sonucuna varmış araştırmasında. Öte yandan, Smith ve Davidson (1991), Hallam (2000) gibi isimlerin yaptığı çalışmalar da karşıt görüş içeriyor ve klasik müziğin etkilerinin abartıldığını ileri sürüyor.

Çocuklar İçin Klasik Müzik Kitapları

Doğan Egmont tarafından piyasaya sunulan “Bay Majör ile Klasik Müzik Masalları” serisi çok başarılı. Özenle basılmış kitaplara CD’ler de eşlik ediyor. Her kitap bir besteciye, hayat hikayesine ve müziklerine ayrılıyor. Örneğin, “Mozart: Büyük Sır”  bizim evde en çok sevilen kitaplardan biri.  Çocuğunuz okumayı bilmiyorsa hiç sorun değil; masalı CD’den dinleyebilir. 6-11 yaş arası çocuklar için hazırlanan kitaplar benzerlerine göre biraz daha pahalı olabilir ama hem kitap, hem CD olduğu, anlatıcının da başarısı ve çocuklar için tasarlanmış olduğu düşünülürse kitaba ve müziğe (elbette sanata) güzel bir yatırım yapılmış olunur.

İngilizce kitaplar arasından önerilebilecek bir kitap ise klasik müzik CD’leri ile isim yapmış Naxos tarafından yayınlanan: “My First Classical Music Book.” Kitap yardımıyla İngilizce kelimelere farkındalık yaratabilir, besteci ve müzik enstrümanlarının isimlerini öğretebilir; CD’yi kullanarak hangi enstrümandan nasıl sesler çıktığını çocuklarınıza dinletebilirsiniz. Bu kitabı, amazon üzerinden satın almanız mümkün.

(Bu yazı ilk kez 24 Eylül 2010 tarihinde şu an aktif olmayan Anne, Baba ve Çocuk isimli blogumda yayınlanmıştır)

Blogda Hayat’ta bunu da okuyun: Çocuklarla Klasik Müzik

Reklamlar
Bu yazı Klasik Müzik içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Klasik Müzik ve Çocuk

  1. özkan dedi ki:

    BU DEĞERLİ GÖRÜŞ VE BİLGİLER İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER BİR KLASİK MÜZİK DİNLEYİCİSİ OLARAK SİZİNLE AYNI FİKİRDEYİM KLASİK MÜZİK MÜZİĞİN RUHU ATASI DOĞANIN SESİDİR

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s