Dvorak, Yeni Dünya’dan Sesleniyor

1841-1904 tarihleri arasında yaşamış Çek besteci Antonin Dvorak, yaşamı boyunca 189 esere imza atmış ama bunlar arasından “9. Senfoni” (Yeni Dünya’dan) bestecinin en populer eseri olarak günümüze gelmiştir. Dvorak’ın bu eserini anlamak için 1891 yılına dönmekte yarar var.

Dvorak, 1891’de davet üzerine, Amerika’ya gitmiş ve New York’taki “The National Conservatory of Music”in yöneticisi olmuştur. Burada, klasik müzikte bir Amerikan kimliğinin yaratılması fikrini savunup öğrencilerine zenci ve kızılderili ezgilerini dikkatlice izleme tavsiyesinde bulunmuştur. Çek müziğinde gördüğümüz “mili kimlik” kavramının Amerikan klasik müziği için de yaratılmasında Dvorak’ın çabası önemli sayılmalıdır.

Dvorak, Amerika’da bulunduğu dönem içinde, Avrupa’da kazandığı birikim ile Amerikan folk ezgilerini klasik müzikte eriterek önemli eserler yaratmıştır. 1893 yılında tamamladığı “9. Senfoni”’de, Dvorak’ın “zenci mi yoksa kızılderili ezgileri mi kullandığı” ya da “Amerikan milli ezgileri kullanan bir Çek müziği stilinde bir eser mi yarattığı” her zaman tartışılmıştır. Bu tartışmalarda, Dvorak, eserindeki bütün temaların özgün olduğunu ancak Yeni Dünya’nın bazı ritm ve melodi özelliklerini kullandığını vurgulamıştır. Varılan nokta ne olursa olsun, Dvorak’ın 9. Senfoni’si içerdği bütün zengin melodilerle dinleyeni sarıp sarmalayan muhteşem bir eser.

İşte bu eseri, bütçenizi zorlamadan, başarılı bir yorum ve kayıtla Naxos firmasının bir CD’sinden dinleyebilirsiniz. Marin Alsop yönetimindeki Baltimore Senfoni Orkestrası’nın “Antonin Dvorak: Symphony No. 9 – From the New World” CD’si son derece olumlu eleştriler alan bir kayıt içermekte. Eleştirmenlerin altını çizerek vurguladığı, CD kaydının mükemmel olması ve Alsop’un senfoniyi son derece “içten” yorumlaması. Bu eleştirmenler arasında, Ivan March, Gramophone dergisinde, CD’nin “iki kez önerilebilecek” bir çalışma olduğunu vurguluyor ve buna neden olarak da CD’de yine son derece başarılı bir şekilde kaydedilmiş Symphonic Variations’ın da yer almasını gösteriyor.

Dvorak’ın ölümsüz eserini Marin Alsop yönetimindeki Baltimore Senfoni Orkestrası’ndan dinlerken büyük keyif alacaksınız.

Reklamlar
Bu yazı Klasik Müzik içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s