Misha Dacic, Beyoğlu’ndaydı

Akbank Sanat’ın 10 Kasım’da Toros Can ile başlattığı “Piyano Günleri” dün gece (30 Kasım 2010) Sırp piyanist Misha Dacic’in resitaliyle son buldu. İstiklal Caddesi’nin çılgın devinimlerinden kaçarak sığındığım Akbank Sanat’ın konser salonunda Dacic, onu dinleyenleri mest etti. Domenico Scarletti’nin sonatlarıyla programına başlayan Misha Dacic, daha sonra Robert Schumann’ın “Humoresque Op. 20”siyle devam etti. Dacic’in upuzun parmakları piyanonun tuşları üzerinde pervasızca dolaşırken piyanistin kendine olan güveni apaçık ortadaydı. Konserin ikinci bölümü 1811-1886 yılları arasında yaşamış, Romantik dönemin Macar bestecisi Franz Liszt’in eserlerine ayrılmıştı. (Dacic, Liszt’e de benziyordu galiba). Bu bölümde Dacic, adeta fırtınalar kopardı ve Liszt’in müziğindeki dramatik zenginliği bize aktarıverdi.

Hiç şüphesiz, konser sonunda alkışlar bitmek bilmedi. Seyirciyi selamlamak üzere sahneye gelen Dacic’in o anda nasıl farklı bir boyuta geçmiş olduğunu çok yakından gözlemledim. Onu tekrar sahneye çağırmak bencilce bir duygu gibi geldi bana. Ama yine de diğer seyircilerle birlikte alkışlarıma devam etmekten kendimi alamadım. Dacic, bizleri kırmadan, son olarak Aziza Mustafa Zadeh’in duygu yüklü bir çalışmasını çaldığında keyfimize diyecek yoktu.

Konseri izleyenler arasında piyanistimiz Gülsin Onay ve arp sanatçımız Şirin Pancaroğlu da bulunuyordu. Konser sonrası Gülsin Onay, seyirciler arasında bulunan Onay’ın öğrencileri aralarına Misha Dacic’i de alarak fotoğraf çektirdiler.

Misha Dacic ile ilgili olarak Akbank Sanat’ın verdiği bilgiler arasında sanatçının, müzisyen bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelmesi, ilk konserini yerel bir orkestrayla on bir yaşındayken vermesi, Kemal Gekic, Frank Cooper, Lazar ve Valentina Berman, Jorge Luis Prats’ten ders alması bulunuyor. Dacic Avrupa, İsrail ve Japonya’da ünlü kemancı Ida Haendel eşliğinde resitaller vermiş. Dacic, Franz Lizst’in 200. doğumgünü kapsamında, 2011 Miami International Piano Festival Masters Series’de pek çok Liszt eseri seslendirmesi için teklif almıştır. Misha Dacic, Patrons of Exceptional Artists bursu almaktadır.

Not: Misha Dacic, 29 Ekim 2010 tarihinde de Akbank Sanat’taki “Masterclass”ta solistlik ve yorumculuk alanındaki tecrübelerini genç piyanistlerle paylaştı.

Reklamlar
Bu yazı Klasik Müzik içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s