Beethoven Piyano Konçertolarındaki Diyaloğa Ortak Olmak

Son günlerde sıklıkla dinlediğim CD’lerin başında Avusturyalı piyanist Till Fellner’ın Kent Nagano yönetimindeki Montreal Senfoni Orkestrası ile birlikte yaptığı kayıt bulunuyor. ECM etiketini taşıyan 2010 yılı yapımı bu CD’de Beethoven’ın son iki piyano konçertosu, yani 4  ve 5 numaralı piyano konçertoları bulunuyor. Beethoven’ın defalarca kaydedilen bu iki eserini yepyeni ve çok temiz bir kayıttan dinlemek isteyenler Türkiye’de de piyasaya sunulan bu CD’yi alabilirler. Eserleri dinlerken orkestra ve solistin kendi karakterlerini nasıl koruduklarını ve bunu nasıl anlamlı bir diyaloğa nasıl dönüştürdüklerine şahit olacaksınız.

Till Fellner/Kent Nagano CD’si, hem BBC Music Magazine, hem de Gramophone tarafından çok yüksek değerlendirmelerle karşılanmış. BBC Music, bu kayıttaki yorumlar için “superlative performances” nitelemesini yaparken, Gramophone dergisi de CD’yi Gramophone 2010 Yılı Ödülleri Konçerto kategorisinde finalistler arasında göstermiş ve ayrıca Haziran 2010 sayısında piyanist ve orkestra şefinin müthiş bir uyum içinde olmasını “hayallerdeki ortaklık” ifadesiyle değerlendirmiş. Gramophone’a göre Fellner ve Nagano arasındaki uyum ve ortaya çıkan doğallık, Beethoven’ın “gerçek sesinin” ortaya çıkmasına yardımcı oluyor.

Classic FM Guide’dan Jeremy Nicholas, Beethoven’un 4 numaralı piyano konçertosunu (1805/1806), bestecinin piyano konçertoları arasında en lirik olanı olarak tanımlayarak ve konçertonun yavaş tempolu bölümündeki piyano-orkestra ilişkisini bu türde diyalogların en güzel örneklerinden kabul ediliyor. Bu konçertoda, daha öncekilerin tersine temayı orkestra değil piyano belirliyor.  “İmparator” olarak bilinen 5 numaralı piyano konçerto (1809) ise o dönem yazılan en senfonik ve en uzun konçerto olarak nitelendiriliyor. Eserin prömiyeri, Beethoven’ın öğrencisi Carl Czerny tarafından yapılmış çünkü Beethoven, o sıralarda kendi eserini çalamayacak kadar sağırmış.

Beethoven’un 4 ve 5 numaralı piyano konçertolarını  Till Fellner ve Kent Nagano’dan dinlerken kimbilir hangi alemlere yol alacaksınız…

Reklamlar
Bu yazı Klasik Müzik içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s