Çocuklarla Klasik Müzik

Blogda Hayat’ı takip edenler klasik müzik ve çocuk konulu kişisel notlarımı hatırlayacaklardır. Bu yazılardan birinde oğlumun Mussorgsky sevgisinden, bir diğerinde de beraber gittiğimiz ilk klasik müzik konserinden bahsetmiştim. Bu defa da “Klasik Müziği Çocuklarımıza Nasıl Tanıtabiliriz?” konusunda yaptığım küçük çaplı bir araştırmadan bulduklarımı, kendi değerlendirmelerimle birleştirip, sizlerle paylaşmak isterim. Ancak, öncelikle altını çizmek istediğim nokta, çocuklarımızı hiç bir şekilde zorlamamamızdır:

1) Serbest dans: Çocuğunuzun klasik müzik eşliğinde serbest bir şekilde dans etmesini sağlayın. Ona müziği dinleyip nasıl hissediyorsa öyle dans edebileceğini söyleyin. Siz de bir kenarda durmayın, kendi dansınızı yapın; çok eğleneceğinize eminim. Klasik müzik eşliğinde kendi kareografisini yaratması, çocuğa bu müzik türünün “sıkıcı” olmadığını hissettirecektir. Söz konusu yöntemin, pek çok ana okulunda uygulandığını biliyorum. Rimsky-Korsakov’dan The Flight of the Bumblebee, Gershwin’den “Rhapsody in Blue”, Mussorgsky’den Pictures at an exhibition ve Tchaikovsky’nin bale müzikleri aklıma gelen ilk bir kaç örnek.

2) Resim çizmek: Klasik müzik, çocuğa resim çizerken de benimsetilebilir. Çocuğunuz seçtiğiniz müzikleri dinlerken, müziğin onda ne hissettirdiğini resim çizere ifade edebilir. Bu yöntem, onu sadece klasik müzik ile tanıştırmayacak aynı zamanda hayal dünyasını zenginleştirecektir. Resmin bir kenarına hangi eseri dinlerken yapıldığını da not düşerseniz ilerisi için güzel bir referans olur. Hayatının sonraki bir bölümünde ya da anında aynı müziğin ona neler hissettirdiğini düşünüp karşılaştırma yapabilir.

3) Hikaye okurken: Çocuğunuza hikaye okurken geri planda klasik müzik çalın. Sıklıkla anlattığınız hikayelerin her biri için bir müzik seçin. Ne zaman o hikayeyi anlatsanız, aynı eseri geri planda kullanın. Böylece eserin çocuktaki çağrışımları harekete geçecek; eseri ve bestecisini hatırlayacaktır.

4) Dinleme oyunları: Evde dinlediğiniz eserleri bazen “quiz” amaçlı kullanabilirsiniz. Çocuğunuzun klasik müzik ile olan ilişki derecesine göre 3-4 eser seçimi yapıp “Bu hangi besteci? Hangi eser?” gibi sorulara cevap alabileceğiniz eğlenceli “quiz”ler hazırlayabilirsiniz. Bunu yaparken ders çalışıyormuş gibi değil de oyun havası yaratmanızda fayda var.

5) Konserler: Çocukların dikkatleri kısa sürede dağılabilir. Bu nedenle onlardan 2 saatlik bir konseri sessizce dinlemelerini beklemek doğru olmayabilir. Bunun yerine, öncelikle, çocuklar için düzenlenen klasik müzik konserlerini tercih edin. Ülkemizde BIFO Junor ve İş Sanat’ın bu çerçevede İstanbul’da düzenlediği etkinlikler var. Bir diğer seçenek ise konserin sadece bir bölümüne girmeyi baştan kabul etmek olabilir. Örneğin, 25 Aralık 2010 tarihinde Fazıl Say Festivali’nin son konseri var. Programda önce Fazıl Say, Gershwin’in “Rhapsody in Blue” eserini çalacak. Verilecek aranın ardından da Say’ın İstanbul Senfonisi’nin Türkiye prömiyeri gerçekleştirilecek. Müthiş bir müzik olayı. Ama ben şimdiden konserin sadece ilk yarısını oğlumla izleme fikrini benimsedim. Gershwin’in “Rhapsody in blue” isimli  eserini oğlumun çok sevdiğini ve konserde de güzel bir tepki vereceğini düşünüyorum. Konserin ikinci bölümüne devam edip edemeyeceğini orada gözlemleyebileceğim. Belki önemli bir müzik olayını kaçıracağım ama oğlumun ileride daha uzun konserleri izleyebilmesi için böyle bir yolu da izlemem gerektiğini biliyorum.

6) CD’ler: Çocuğunuzun sahipleneceği, onun müzik setine takıp çıkaracağı, dinleyeceği klasik müzik CD’leri alın. Onun seçtiği CD’yi, eseri dinlemesine olanak sağlayın. CD’lerini birlikte kataloglayın. Şu sıralar biz evde bunu uyguluyoruz. CD’lerimizi numaralandırıp raflara birlikte yerleştiriyoruz. Bu çocuğa büyük zevk ve sahiplenme duygusu aşılıyor.

7) Çizgi filmler: Klasik müziğin kullanıldığı çizgi filmleri bulmaya çalışın. Örneğin, Tom ve Jerry’nin “Johann Mouse” ve Liszt’in Macar Rapsodisi’nin kullandıldığı  “The Cat Concerto” bölümleri, Looney Tunes’un Brahms’ın Macar Dansları’nın yeraldığı  “Pigs in Polka” isimli bölümü… Örnekler çoğaltılabilir elbette.

Görüldüğü üzere, klasik müzik sevgisini çocuklarımıza aşılamanın pek çok yolu var. Yukarıdaki madddelere zamanla yenilerini de ekleyebiliriz. Çocuğunuzla klasik müzik dünyasında keyifli keşifler yapmanızı dilerim. Bu keşifleri yaparken Feridun Hürel’in “Klasik Müzik Rehberi” isimli kitabının son sayfalarında yer alan çocuklar için klasik müzik önerilerine bakmanız faydalı olabilir.

Reklamlar
Bu yazı Çocuk Eğitimi, Klasik Müzik içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s