Berlin Filarmoni Odanızda

Berlin Filarmoni Orkestrası, bir süredir internet üzerinden önemli bir servis sunuyor klasik müzikseverlere: Dijital Konser Salonu. “Berliner Philharmoniker Digital Concert Hall”, Orkestra’nın birbirinden güzel konserlerini internetten istediğiniz ortama taşıyor; ofisinize, evinize… nereye isterseniz oraya. Yapmanız gereken tek şey Dijital Konser Salonu sitesine girip istediğniz bir satın alma seçeneğini belirleyip işlem yapmak. Sitede klasik müzikseverleri değişik seçenekler bekliyor.

İlk seçenek, 24 Saatlik Bilet. 1 canlı konser ve Berlin Filarmoni’nin sitede sunulan bütün arşiv konserlerini sınırsız sayıda, ücretsiz izleme imkanınız var. Bu seçeneğin bedeli 9.90 Euro. İkinci seçenek, 30 Günlük Bilet seçeneği. Yaklaşık 30 Euro. Burada, toplam 4 konseri canlı izleyebiliyor ve yine bütün konser arşivlerini istediğiniz kadar kullanabiliyorsunuz. Üçüncü ve son seçenek ise 12 Aylık Bilet. 149 Euro vererek her yıl 30 Berlin Filarmoni konserini canlı izleme ve bütün konser arşivine sınırsız sayıda ulaşma imkanınız oluyor.

Sitede bazı kısa videoları ücretsiz olarak da izleyebilirsiniz. Ancak bunlar daha çok tanıtım ya da bilgilendirme amaçlı videolar. Sitedeki konser tarihlerini ve konser arşiv listesini incelerseniz karar vermeniz daha da çabuklaşacaktır. “Berliner Philharmoniker Digital Concert Hall”de arkadaşlarınıza, sevdiklerinize sürpriz yapmanızı sağlayacak özel seçenekler de mevcut.

“Blogda Hayat” Ne Seçti?

Blogda Hayat, “30 Günlük Bilet” seçeneğini seçti ve ödemeyi, işlemleri kısa sürede bitirerek anında Dijital Konser Salonu’nun kapısından içeri girdi. Önce, Sir Simon Rattle yönetimindeki orkestradan Britten’ın “Young Person’s Guide to Music” isimli eserini, daha sonra yine Rattle yönetimindeki orkestradan ve dünyanın en iyi piyanistlerinden Mitsuko Uchida’dan Beethoven’ın 1 No’lu Piyano konçertosunu dinledi. Karar, 5 üzerinden 5. “Berliner Philharmoniker Digital Concert Hall”’deki görüntü, ses… hepsi sizi tatmin edecek nitelikte. Solistlerin ve Orkestra üzerine yorum yapmak bile yersiz elbette. Sevdiğiniz konserleri “Favori Listesi”ne ekleyebilir, daha sonra kolayca bulup tekrar tekrar izleyebilirsiniz. Canlı konserler, konser tarihlerinden 4 gün sonra sitenin arşivine ekleniyor, bunu da hatrlatmakta yarar var. “Berliner Philharmoniker Digital Concert Hall”’ü  bazı Sony televizyonlarda ve Blu-ray cihazlarda da izlemeniz mümkün. Bu yayınlara Türkiye de dahil edilmiş.

“Berliner Philharmoniker Digital Concert Hall” izlerken bilgisayarınızı televiyonunuza ya da ses sitemine bağladığınızda neredeyse gerçek bir konser ortamına kavuşmuş oluyorsunuz. Sonuç olarak, klasik müzik için belirli bir bütçe ayırabilen, sanat için yatırım yapabilecek müzikseverler için “Berliner Philharmoniker Digital Concert Hall” mükemmel bir seçenek.

Güncelleme 21 Mart 2011: Berliner Philharmoniker Digital Concert Hall, Türkiye’de satılan Sony Bravia Internet TV’lerden izlenebiliyor. Televizyonunuzu almadan önce mağazada internet TV butonunu kullanarak seçtiğiniz modelin bu özelliğe sahip olup olmadığından emin olunuz. Bu konuda önceden bilgi sahibi olmanızda yarar var; satış elemanları yeterince bilgi sahibi olmayabiliyorlar. Internette oluşturduğunuz BPDCH hesabınızı televizyon üzerinden de kullanabiliyorsunuz. Yapmanız gereken tek şey Sony Bravia’nın internet sayfasından hesapları birleştirmek.

(Blogda Hayat, bunu da okumanızı öneriyor: Klasik Müzik Tutkunları İçin App Store Önerileri )

Reklamlar
Bu yazı Klasik Müzik içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s