Kadıköy Süreyya’da Aşkın, Gürmen ve Tian

Kadıköy Süreyya’da dün gece Cihat Aşkın (keman), Bonian Tian (viyolonsel) ve Cana Gürmen (piyano
)’den oluşan “Trio”nun konseri vardı.

Sanatçılar, ilk olarak, 1873-1943 yılları arasında yaşamış Rus besteci Sergei Rachmaninov’un “Trio Elégiaque No:1 Sol minor” eserini seslendirdiler. Ölçülü ve uyumlu performans, Rachmaninov’un müziğini daha da etkileyici kılıyordu. Eserin icrası bittikten sonra, yanımdaki bayanın bir yandan melodiiyi mırıldandığını, bir yandan da Trio’yu alkışladığını gözlemledim.

İkinci eser, 1874-1935 yılları arasında yaşamış Çek besteci Josef Suk’a aitti: “Piano Trio Op.2 Do minor”. Bu eserin icrasında da her üç enstrüman arasındaki diyaloğu takip etmek, geçişleri dinlemek çok keyifliydi. Konserden önce, arka sırada outran bir grup, Suk’u ve eserini hiç duymamış olduklarını söylüyorlardı. Eserin sonunda seyircinin cömert bir biçimde sanatçıları alkışlaması eserin ve icrasının beğenildiğini gösteriyordu. [Bir kaç not: Suk, Dvorak’ın Prague Konservatuarı’ndaki gözde öğrencisiymiş. Brahms’ın tavsiyesi üzerine yayınlanan “Serenade for Strings”den sonra önemli Çek besteciler arasındaki yerini almış. Suk’un öne çıkan eseri “Asrael Symphony” olarak anılmakta. Suk, bu eserinde, 1904 yılında ölen Dvorak ve 1905 yılında kaybettiği karısının ardından duyduğu üzüntüleri ifade etmiş.]

Verilen aranın ardından konserin ikinci ve son bölümünde 1822-1890 yılları arasında yaşamış Belçikalı besteci Cesar Auguste Frank’in “ Trio Op.1No:15” eseri çalındı ve Trio, yine çok büyük alkış aldı.Cana Gürmen’in piyanosu, Cihat Aşkın’ın kemanı ve Bonian Tian’ın viyolenseli dört dörtlüktü.

Alkışlar karşısında defalarca izleyiciyi selamlayan Trio’nun iki bis parçasından bir tanesi Elgar’ın “Salut d’Amour”u oldu ve duygusal tonuyla seyircinin büyük ilgisini çekti. Bu icranın öncesinde Cihat Aşkın, Çinli viyolensel sanatçısı Bonian Tian’ı seyirciye tanıttı, onun Avrupa’da çok önemli işler yapmaya başlayan çok iyi bir müzisyen olduğunu, Davidov Yarışması’nda birincilik ödülü aldığını vurguladı.

Süreyya’daki Trio Konseri, güzel ve farklı programıyla, sanatçıların uyumuyla öne çıkan bir konser oldu. Sevindiğim bir diğer nokta da, BİFO ve İş-Sanat konserlerindekinin aksine, salonda pek çok genç seyirci olmasıydı. Çıkışta sanatçılar ve müzikseverler ayaküstü sohbet etti ve fotoğraf çektirdiler. Cihat Aşkın CD’lerini imzaladı.

Reklamlar
Bu yazı Klasik Müzik içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s