Lara Ömeroğlu, İstanbul’un Yıldızıydı

BBC Young Musician 2010 Birincisi Lara Ömeroğlu, dün gece (16 Aralık 2010), MKM Atila İlhan Sahnesi’nde özel bir resital ile müzikseverlerin karşısına çıktı. Seyircinin özel bir ilgi gösterdiği Ömeroğlu, 1 saat süren programında Bach, Schumann, Liszt ve Ginastera’dan eserler çaldı. Özellikle Schumann’ın Abegg Çeşitlemeleri ve Liszt’in 3 numaralı konser etüdündeki performansıyla seyircileri kendisine hayran bıraktı. Seyircinin isteği üzerine bir bis parçası da sunan Lara Ömeroğlu’nın bıraktığı izlenim 16 yaşında olmasına rağmen çok yol katettiği ve gelecekte yıldızının daha da parlayacağı yönünde oldu.

Lara Ömeroğlu’nun piyano çalışında tutkulu bir yan var ve duygusallığın ağır bastığı anlarda bu kendini hemen ortaya koyuveriyor. Piyanistin sahnede güzel bir duruşu ve son derece sempatik bir gülümsemesi olduğunu da not düşmekte yarar var. Konser sonrası izleyicilerle fotoğraf çektiren Lara Ömeroğlu, onlarla uzun uzun sohbet de etti.

Lara Ömeroğlu, Vasily Petrenko yönetiminde BBC Ulusal Orkestrası eşliğinde seslendirdiği Saint-Saëns’ın 2 Numaralı piyano konçertosundaki performansı ile 300 genç müzisyenin yarıştığı Uluslararası BBC Young Musician 2010’da birinci olmuş ve bu performansı BBC televizyon ve radyolarından canlı yayınlanmıştı. Ömeroğlu, bu eseri BBC Concert Orchestra ile kaydetmek üzere davet de almış durumda.

Konser sonrası yaptığımız sohbet sırasında Lara’nın 6 yaşından bu yana piyano çaldığını öğrendik. Piyano derslerine Emily Jeffrey ile başlayan Lara, şu anda Ian Jones ile bu çalışmalarını sürdürüyor ve eğitimine Purcell School ve Royal College of Music Junior Department’da devam ediyor.

Lara Ömeroğlu, İngiltere’deki gazete, dergi ve televizyonlarda da başarısıyla adından söz ettirmiş. Örneğin, BBC Music Magazine, Temmuz 2010 tarihinde Lara ile yaptığı 1 sayfalık bir söyleşiyi yayınladı. Söyleşide BBC Genç Müzisyen Yarışması’nda Lara’nın 2 kişiyle birlikte finale kaldığı ve icrasındaki ritm ve güzellikle ipi göğüslediği yazılıyor. 5 jüri üyesinden biri olan piyanist Noriko Ogawa, jürinin kararının hemen hemen oybirliğiyle alındığının altını çizerek şunları söylüyor: “Saint-Saens’ın konçertosu çok zor ve riskli bir eserdir. Hata yapabileceğiniz pek çok dönemeç barındırır. Ancak, Lara tüm bu dönemeçleri başarıyla atlattı. İnanılmaz bir performans idi”.

Şu sıralar üniversite sınavlarına da hazırlanmakta olan Lara Ömeroğlu, BBC Music Magazine’deki söyleşisinde son aylardır yaptığı işin ne kadar zor olduğunu farkettiğini, günde seksiz saat çalıştığını ama bundan büyük keyif aldığını belirtti. Profesyonel bir orkestra ile çalmanın nasıl bir duygu olduğu sorulduğunda Lara Ömeroğlu, bunun kendi performansını daha da arttırdığını, orkestranın konçertoyu tamamladığını ve yaşadıklarının unutulmayacak bir tecrübe olduğunu söyledi.

BBC Music Magazine’in Ağustos 2010 sayısında ise Lara Ömeroğlu’na “Ayın Mektubu” olarak seçilmiş bir okuyucu mektubunun satırlarında yer verildi. Güzel bir fotoğrafla süslenen bu mektupta Ömeroğlu Chopin çalarken, televizyon kameralarının bir jüri üyesinin nasıl duygulanarak ağladığını gösterdiği ve sadece 16 yaşında kazanılan bu başarının her müzisyeni kıskandıracak bir başarı olduğu görüşüne yer verildi.

Lara Ömeroğlu’na başarılar… Bu gencecik sanatçıyı daha da ileri götürmek üzere bizim ülkemizden de destek gidebilse keşke…

Reklamlar
Bu yazı Klasik Müzik içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s