Radyoda Konser Zamanı

Klasik müzik tutkunları için internet çok önemli kaynaklar barındırıyor. Daha önceki bir yazıda Berlin Filarmoni’nin “Digital Concert Hall” servisinden bahsetmiştim. Bu yazının konusu da BBC Radyo 3 tarafından düzenlenen “BBC Radio 3 Lunchtime Concerts”.

BBC Radio 3, hafta içi her gün, Türkiye saati ile, 15.00’te “Öğle Vakti Konserleri” sunmakta. Bu konserlerin büyük bir bölümü canlı olarak yayınlanmakta, bir bölümü de canlı kaydedilip daha sonra klasik müzikseverlere ulaştırılmaktadır. BBC, bu hizmeti sunarken ülkenin dört bir yanındaki konser salonları ile organizasyonlar yapıyor ve bu salonlarda verilen konserleri radyo dinleyicisine mükemmel bir biçimde sunuyor.

“BBC Radio 3 Lunchtime Concert” serisinde kullanılan konser salonlarından biri de İngiltere’nin gururu sayılan mekanlardan “Wigmore Hall”. Burada yapılan kayıtların bir bölümü “Wigmore Hall Live” etikteiyle CD formatında piyasaya da sunulmakta. Wigmore Hall’da Kasım ayı içinde katıldığım, İstanbul’da da bir resitai vermiş olan, Khatia Buniatishvili’nin konseri “Lunchtime Concert”’ı yerinde görüp yaşamama yardımcı olmuştu. Konuklarına özenle hazırlanmış konser programı sunan BBC Radio 3, radyo üzerinden, konser öncesi ya da verilen arada da eserlerin tanıtımını yine aynı özenle yapmakta. Lunchtime Concert’ı canlı olarak salonda dinlerken bu konserin yayınının tüm dünyaya internet yoluyla ulaştığını bilmek beni son derece heyecanlandırmıştı.

“BBC Radio 3 Lunchtime Concert” ile ilgili önemli bir bilgi daha. Bu çerçevede yayınlanan her bir konser, yayın tarihinden itibaren tam bir hafta boyunca, internet üzerinden dinlenilebiliyor. Kaçıranlar ya da konseri bir kez daha dinlemek isteyenler için bulunmaz bir fırsat.

Lunchtime Concert’ta konseri yayınlanan sanatçılar arasında Fazıl Say da var. Say’ın 9 Eylül 2008 tarihli Edinburgh International Festival’deki Edinburgh Queen’s Hall konseri BBC Radio 3’den de yayınlanmıştı.

Not: Aralık 2010’dan bu yana, normal yayınına ek olarak, BBC Radio 3 HD yayın da yapmaya başladı. Ancak, bu seçenek sadece Britanya’da yaşayan BBC kullanıcılarına açık şu anda.

Reklamlar
Bu yazı Klasik Müzik içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s