Kadıköy Süreyya’da Gülsin Onay Bize “Kanat Taktı”

Kadıköy Süreyya, dün gece (22 Aralık 2010) muhteşem bir geceye daha ev sahipliği yaptı. Darüşşafaka yararına verdiği özel resitalde Gülsin Onay, onu izleyenlere adeta “kanat taktı”…

Programın ilk eseri Beethoven’ın “Ayışığı”nı çaldığında Süreyya’daki İstanbul gecesi Onay’ın müziği ile ışıl ışıl oldu. Sanki yıldızlar dolduruvermişti her yanı. Debussy’ye geçtiğinde ise tablolara bakan bir çift göz oluverdik. İmgelerde anlam bulmak için hayal gücümüzü harekete geçirdik. Ardından Saygun geldi, Bartok geldi ve daha önce okuduğum bir cümle aklıma yapışıverdi; Saygun ve Bartok’un Anadolu’da birlikte yaptıkları çalışmaları düşündüm. Eserler arasında bağlar kurmaya çalıştım… Ve finalde Liszt. “Climax”in sözlükteki açıklaması bu olmalıydı. Gülsin Onay, acaba hangi diyarlardaydı? Nefesimin kesildiğini hissettim. Eser sonlandığında, diğer pek çok kişi ben de ayakta buldum kendimi; alkışlıyordum.

Gülsin Onay’ın programı şöyleydi: L. Van Beethoven Sonata do diyez minor, “Ayışığı”, Op.27 No.2 Adagio sostenuto Allegretto Presto agitato / C. Debussy Images, Livre II Cloches à travers les feuilles Et la lune descend sur le temple qui fut Poissons d’or /A. A. Saygun Sonatin Op.15 (1937) Allegro Adagio, con moto Horon (Prestissimo) / B. Bartók Skeçler Op.9b  A girl’s portrait – Swing – Lento – Non troppo lento – Romanian folksong – Wallachian – Poco lento / F. Liszt Konser Etüdü No.2 “La Leggierezza” Après une Lecture du Dante (Fantasia quasi Sonata)

Reklamlar
Bu yazı Gülsin Onay, Klasik Müzik içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s