Müziğin Özgürleştirici Gücü

Klasik Müzik Tutkunlarının Başucu Kitabı

“Müziğin binlerce yaşındaki büyülü değneği omuzunuza dokunduğunda sizi gündelik kaygılarınızdan arındırıp yüce duygularla donatır. Bu donanım bir özgürlüktür. Kendinize özgü olabilme özgürlüğü. Kendi düş gücünüzle kanatlanıp uçabilme özgürlüğü…”

Yukarıda yazılanlar Evin İlyasoğlu’nun “Zaman İçinde Müzik” isimli kitabının ilk sayfasında yeralan cümleler; müziğin özgürleştirici gücünü yalın ama etkileyici bir biçimde anlatan cümleler… Müziği daha güzel ifade etmeye gerek var mı? İlyasoğlu, bize tercüman olmuş bile: Kanatlanıp uçabilme özgürlüğü.

“Zaman İçinde Müzik”, Evin İlyasoğlu’nun müziğe bakış açısını her satırında hissettiren, özenle hazırlanmış, usta işi bir referans kitabı. Klasik müziğe gönül verenler ya da bu müzik türü ile tanışmak isteyenler için vazgeçilemez bir kaynak.

“Zaman içinde Müzik”, tıpkı adı gibi kendisi de zaman içindeki bir yolculuğun ürünü bir eser. İlk 7 basımı 1994-2003 yıllları arasında Yapı Kredi Yayınları tarafından yapılmış, Ocak 2009 tarihinde Remzi Kitabevi’ne geçmiş ve 9. basımıyla Nisan 2009’da raflarda yerini almış.

344 sayfalık bu kitabın en önemli özelliklerinden biri 10 adet CD ile birlikte okurlara sunuluyor olması. Naxos firmasının desteğiyle hazırlanan CD’lerde 12 saati aşan müzik var ve bu müzikler kitabı okurken okurlara hem yol gösteriyor, hem de onlar için yepyeni “müzikal” kapılar aralama görevi üstleniyor.

“Zaman İçinde Müzik”te rastlayacağınız bir diğer “güzellik”, sıkça rastladığımız “zaman dizinleri”. Zaman dizinleri, kolaylıkla okunabilir tablolar halinde okurlara sadece müzik bilgisi vermekle kalmıyor, aynı zamanda o dönemin toplumsal olaylarını ile edebiyat, felsefe, resim-heykel, mimarlık gibi alanlarda yaşanan gelişmeleri de özetliyor. Böylece müziği, tarihsel, toplumsal ve kültürel çerçeve içerisine oturtarak anlamamıza yardımcı oluyor.

Kitaptaki “kutu içi metinler” de kitabın artılarından. Bu kutularda yeralan bilgiler sayesinde biçimler, teknikler, terimler, müzik tarihindeki kimi olaylar büyüteç altına alınıyor.

Kitabın sonlarında bulunan “20. Yüzyıldan 21. Yüzyıla Doğru” isimli bölüm çağdaş müziği anlamamıza yardımcı olurken, “Türkiye’de Müzik” isimli final ise son günlerde Türk bestecileri üzerinden sürdürülen tartışmaya verilebilecek güzel bir cevap adeta… Ve kitabın sonundaki “Müzik Terimleri Sözlüğü”. Böylesi bir kiatbın olmazsa olmazı.

Evin İlyasoğlu’nun kaleminden çıkıp gelen Antikçağ’dan günümüze kadar uzanan bu müzikal yolculuk hiç bir müzikseverin kayıtsız kalamayacağı bir yolculuk. Müzikle ilişkimize ışık tutacak, yol gösterecek, “özgürleşmemize” katkıda bulunacak çok önemli bir kaynak. Sade bir dille yazılmış, klasik müziği sevenlere “gülümseyen” bir kitap.

“Zaman İçinde Müzik”, bir “başucu” kitabı.

Reklamlar
Bu yazı Klasik Müzik içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s