Kadına Karşı Şiddeti Sorgulamak

Feo Aladağ’ın “Ayrılık” isimli filmi kısa bir süre önce DVD formatında piyasaya sunuldu. Sade, dramatik ve çok güçlü bir film. Aile içi şiddete başkaldırarak yanına oğlunu alıp Almanya’daki anne babasının yanına sığınan ama orada da mücadelesi bitmeyecek olan Umay’ı anlatan önemli bir film. Avusturya doğumlu Feo Aladağ’ın elinden çıkmış bir Alman filmi.

“Ayrılık” sadece bir film değil. Adeta bir “ayna” ve “sosyal sorumluluk projesi”. İzleyicisini, kadına karşı uygulanan şiddeti sorgulamaya davet eden, Umay durumundaki kadınlara “ses” olan, ataerkil şiddetin nedenlerini ve yıkıcı sonuçlarını inceleyen bir proje. Bu nedenle “Ayrılık” sadece bir grup sinema seyircisine ulaşmamalı, bir “atölye çalışması” gibi ele alınmalı,  ders gibi çalışılmalı.

Feo Aladağ’ın uzun bir ön hazırlık sonrası çektiği “Ayrılık”, yönetmenin de ifade ettiği üzere “sadece biz olduğumuz için sevilmeli ve saygı duyulmalıyız” diyen, etiketlemeleri, önyargıları, hoşgörüsüzlüğü reddeden bir film. En başarılı yanı ise anlattığı kişileri, ne olursa olsun suçlamayıp problemin ardındaki nedenlerini de göstermesi. Bu haliyle, film bana Sevgi Soysal’ın kadına şiddeti anlatan ve sorgulayan, farklı anlatıcılarla farklı perspektifleri ortaya koyan “Hanife” isimli öyküsünü hatırlattı.

Ve filmin adı: “Ayrılık”. Çok önemli. Filmin her anında, olayların kökeninde hep “ayrılık” var; farklı anlamlarda. Örneğin, Umay’ın kendi evinde yabancılaşması ve böylece kocasından, annesinden, babasından “ayrılması”. Göçmen ailelerin kendi topraklarından ayrılmış olmaları… Kırsal kesimden İstanbul’a göç edenlerin ayrılşıkları… ve belki de en önemli ayrılık, Umay’ın törelerden, geleneklerden ayrılması, kendi başına yaşamak istemesi. Filmin o son sahnesinde, Umay’ın acısını yüklenerek yürümesi, ayrılması…

“Ayrılık” isimli filmi sinemalarda izlemediyseniz DVD’si raflarda. Filmi izlerken Türk-Alman sinemasının bundan önceki örnekleriyle, örneğin Fatih Akın’ın filmleriyle ya da Tevfik Başer’in senaryosunu yazdığı Rolf Schübel’in yönettiği “Dilekler Zamanı” isimli filmle bağlantılar kurmak ilginç bir sinema keyfi yaşatabilir.

Reklamlar
Bu yazı Film Okuryazarlığı içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s