Çocuklar İçin Klasik Müzik: Peter ve Kurt

“Peter ve Kurt” (1936), Rus besteci Sergei Prokofiev’in (1891-1953) çocuklar için yazdığı bir eser. Bu eser, bir yandan çocukları bir orkestrada yeralan müzik aletleri ile tanıştırıyor, diğer yandan onlara müzik yoluyla hikaye anlatılabileceğini gösteriyor. Çünkü, Prokofiev, eserde, “Peter ve Kurt”un öyküsünü her bir karakteri bir enstrüman ya da enstrüman grubuyla ve bir müzik temasıyla özdeşleştirerek bir anlatıcı yardımıyla anlatıyor.

Eserin öyküsünü kısaca hatırlayalım: Peter, bir Rus köyünde dedesi ile yaşayan bir çocuktur. Doğada gezinirken bir ördek, bir kuş ve bir kedi görür. Kedi, kuşu yakalama gayreti içindedir; ancak, Peter onu korkutup kuşu kurtarmayı başarır. Kuş ağaca tırmanmış, kediden kurtulmuştur… Peter’in dedesi ormanda tek başına gezdiği için Peter’i azarlar ve ondan hemen eve dönmesini ister; ormanda bir kurtun ona saldırabileceği endişesini taşımaktadır. Peter, eve döner ama bulunduğu yerden  kurtun  hayvanlara doğru geldiğini görür. Kurt, ördeği yer, kuş ile kediyi de tehdit etmeye başlar. Kurt, sadece diğer hayvanlar için değil bütün köy halkı için de tehdit anlamına gelmektedir.

Peter, dedesinden habersiz sessizce evden çıkar, kuşun yardımıyla bir iple kurtu kuyruğundan yakalamayı başarır. Avcılar olay yerine geldiklerinde, kurtu öldürmek isterler ama Peter onları, kurtu hayvanat bahçesine götürmelerinin iyi olacağı konusunda ikna eder. Peter’in önderliğinde yola çıkılır; bu arada ördeğin sesi duyulmaktadır. Çünkü, kurt acelesinden ördeği bir bütün olarak midesine yollamıştır.

Yazının başında da belirtildiği üzere Peter ve Kurt’ta her bir karakter belirli bir müzik enstrümanı ile özdeşleştirilmiştir. Örneğin, Peter, yaylılar; ördek, obua; kuş, flüt; kedi, klarinet; kurt, Fransız kornolarıyla; avcılar, timpani ve davulla; Peter’in dedesi, fagot ile anlatılmaktadır. Peter ve Kurt, işte bu özelliğiyle, çocukların müzik eğitiminde önemli bir eser olarak kabul edilmektedir.

Peter ve Kurt, bugüne kadar çok önemli orkestralar tarafından çalınmış ve çok meşhur anlatıcılarla da süslenmiştir. Bu anlatıcılardan bazıları: Sting, David Bowie, Sophia Loren, Sean Connery, Boris Karloff, Jack Lemmon, Edna Everage, John Gielgud, Ben Kingsley, Peter Ustinov, Patrick Stewart, Sharon Stone, Joanna Lumley.

1987 yılında Prokofiev’in biyografisini yazan Harlow Robinson, Peter ve Kurt’tan çocukların alabileceği mesajı şöyle özetlemektedir: “Risk almaktan korkmamalı, yerleşik düşünce kalıplarına gerektiğinde “Hayır” diyebilmeliyiz”. Robinson’a göre Peter’in cesareti ve inisiyatifi alması öyküde öne çıkmaktadır ve bu açıdan bakıldığında Peter ve Kurt, çocukların zekalarına güvenmemizi vurgulayan bir mesaj vermektedir.

Robinson, Prokofiev’in “Peter ve Kurt” gibi bir eseri yaratmasının tesadüf olmadığını da belirtir: “Prokofiev, çocukları dizginlenemez yaratacılıklarından dolayı hep çok sevmiştir. Hiç bir zaman, çocuk olmanın ne anlama geldiğini, bir çocuğun nasıl düşündüğünü unutmamıştır. Bunun kanıtı da çocuklar için yaptığı bestelerde gizlidir.” Robinson’ın Prokofiev ile ilgili şu sözleri de unutulmamalıdır:  ” “Peter ve Kurt”u yazdığında Prokfiev, 45 yaşında bir “çocuktu.” ”

“Peter ve Kurt” 20 Ocak 2011 akşamı saat 19’da Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın BIFO Junior etkinliğinde icra edilecektir. Anlatıcı: Memet Ali Alabora. 8 yaş ve üstü çocuklar için. Biletler, Biletix’den temin edilebilir.

“Peter and the Wolf/”Peter ve Kurt”un Animasyon DVD’si

“Peter ve Kurt”, sadece müzik CD’lerinde ya da konserlerde güncelliğini korumaya devam etmiyor. Film versiyonu da 2008 yılında “En İyi Animasyon Kısa Film” dalında Oskar kazanmıştı. Suzie Templeton’ın yönettiği “Peter and the Wolf” defalarca seyredilebilecek çok başarılı bir animasyon film. Filmi izlerken çocuklarınızla hangi enstrümanın hangi karakteri nasıl anlattığını, enstrümanların bazen tek başına bazen de diğer enstrümanlarla biraraya geldiğinde ortaya nasıl bir olay örgüsü çıkartabildiği tartışılabilir. Ayrıca DVD’de “Ekstra Özellikler” de mevcut. Örneğin, yukarıda bahsettiğim enstrümanların tanıtımı, İngiltere’deki bir okulda “Peter ve Wolf”un bir “atölye” çalışmasında nasıl kullandığını anlatan bir mini belgesel, kamera arkası görüntüleri… tüm bunlar “Peter and the Wolf”un DVD’sini arşivinize eklemek, çocuklarınızla izlemek için yeterli nedenler olsa gerek.

[Ve bir de “Peter” çizimi. Oğlumdan… ]

Reklamlar
Bu yazı Klasik Müzik içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s