BIFO ve Memet Ali Alabora Çocuklara Mutluluk Dağıttı… BIFO Junior Gecesi

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, bu gece çocuklar için özel bir konser verdi. BIFO Junior olarak anılan gecede İstanbul Lütfi Kırdar’ın bütün koltukları dolu, çocuklar cıvıl cıvıldı.

BIFO Junior özel programında BIFO’yu Sacha Goetzel yönetti. Gecenin yıldızı ise anlatıcı rolünü üstlenen Memet Ali Alabora idi. Program, Felix Mendelssohn’un (1809-1847) Bir Yaz Gecesi Rüyası Uvertürü (1826) ile başladı. Öncelikle Memet Ali Alabora, eserdeki perileri, aşıkları, kralı, ormanı, ormandaki işçileri, yaratılan atmosferi, orkestrayı oluşturan enstrümanlar üzerinden anlattı. Alabora’nın anlattıkları hem küçükler, hem de klasik müziği öğrenmek isteyen yetişkinler için bilgilendirici nitelikteydi. Ardından, BIFO eseri baştan sona aralıksız olarak çaldı. Program notlarını hazırlayan Sungu Okan’ın açıklamaları doğrultusunda bilgi vermek gerekirse, Mendelssohn bu eseri 19 yaşındayken bestelemiş ve bu eser, müzik dünyasına Mendelssohn’ın gelişinin müjdecisi olmuş.

Ve gecenin beklenen eseri: Prokofiev’in (1891-1953) Peter ve Kurt isimli ünlü yapıtı. Bu bölümde anlatıcı Memet Ali Alabora, gecenin yıldızı olduğunu kanıtladı. Alabora güzel ve hatasız anlatımı, vücüt dilini ve sesini kullanmadaki ustalığı, sempatik tavırları ile sadece çocukların değil büyüklerin de beğenisini kazandı. Alabora’nın icra edilen esere olan hakimiyeti, kendine güveni sahnede BIFO ile çok güzel bir bağ kurmasında ona yardımcı oldu. Bütün koltukların dolu olduğu ve izleyicilerin çoğunun da çocuk olduğu bir Lütfi Kırdar’da dikkatleri bir saat boyunca sahneye toplamak aslında çok zor bir şey. Bu nedenle, Alabora-BIFO işbirliğinin çok önemli olduğununun altını kalınca çizmeli.

Konserin bitiminde Sacha Goetzel ve Memet Ali Alabora, kendilerine verilen çicçekleri birer birer seyircilere attılar. Çoçukların mutluluğununu görmek de başlı başına başka bir mutluluktu. Memet Ali Alabora, çıkışta, çocuklarla bol bol fotoğraf da çektirdi. (Ve kişisel bir iki not: Konseri izleyen oğlum da konser boyunca resimler çizdi. Peter’in, kediyle ağaçtaki kuşun, avcıların… Bir ara kulağıma, orkestradaki kemanlar ve viyolaları işaret ederek “kavga ediyorlar” değerlendirmesinde bulundu)

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, çok güzel işlere imza atıyor. Sezon konserlerine ek olarak son bir ayda düzenledikleri etkinlikleri hatırlarsak: Fazıl Say Festivali ve bu festivalde Nirvana Yanıyor’un İstanbul’da ilk kez seslendirilmesi,  yine aynı festivalde Say’ın İstanbul Senfonisi’nin Türkiye Premiyeri, Leyla Gencer Özel Programı… ve en son, yeni nesillere klasik müzik sevgisini aşılamayı hedefleyen BIFO Junior. Hepsi de bir aydan kısa bir süre içinde gerçekleşen etkinlikler… Borusan İstanbul Filarmoni, hepimiz için bir şans, hepimiz için büyük bir zenginlik. Teşekkürler.

Reklamlar
Bu yazı Çocuk Eğitimi, Klasik Müzik içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s