Konser Köşem: Burçin Büke’nin İdeal Konser Programı Ne Olurdu?

Burçin Büke

Blogda Hayat, “Konser Köşem”de sanatçılarımıza soruyor: İdealinizdeki bir konser programını oluşturmak için hangi 5 eseri seçerdiniz? Neden?

İlk konuğumuz 1966 İzmir doğumlu, değerli piyanistimiz Burçin Büke. Burçin Büke, bakın nasıl bir konser programı hazırladı kendisine.

“Beethoven, Chopin, Prokofiev, Berg ve Büke kombinasyonunu düşünürdüm herhalde. Klasik, Romantik, Çağdaş, 12-ton ve kendi yaptığım besteler…Her renkten biraz …Ya da komple tek besteciden oluşan konserler de çok kışkırtıcı olabilir.”

Burçin Büke’den idealindeki konser programını ayrıntılandırmasını da rica ettim. Büke’nin seçimi şöyle oldu: “Beethoven op.111 piyano sonatı, Chopin 3 konser valsi, Prokofiev 3.piyano sonatı, Berg op.1 piyano sonatı ve kendime ait 3 yapıt: Rüyam, Foça Tangosu ve Gözyaşı”.

Büke’nin yukarıdaki ideal konser programına dahil ettiği kendi eserlerinden Foça Tangosu ve Gözyaşı, sanatçının Volkan Hürsever (kontrbas/double bass) ve Volkan Öktem (davul/drums) ile birlikte kaydettikleri “Hediye” isimlli albümde mevcut. Albüm, A.K. Müzik tarafından 2009 yılında piyasaya sunulmuştu. Arşivinizde mutlaka bulundurmanızı önereceğim bu “güzel müzik” albümünde Hürsever, Büke ve Öktem’in ayrı ayrı besteleri olduğu gibi, “No.51” isimli ortak bir çalışmaları da yer alıyor. “Hediye”de bir de sürpriz var: Autumn Leaves. Hürsever, Büke ve Öktem, bu unutulamayan eseri kendilerine özgü bir biçimde yorumluyorlar. “Hediye” albümünün isim çalışmasını Belgrad Kolarac Concert Hall’da 1 Haziran 2010’da verilen bir konser performansında izlemek için tıklayınız.

Burçin Büke’nin Blogda Hayat için oluşturduğu konser programındaki 3 Chopin valsi için de piyanistimizin 2010 yılında çıkardığı Chopin albümünü dinlemenizi öneririm. Büke’nin Chopin albümü Asrın Müzik etiketiyle piyasada mevcut.

Burçin Büke’ye, ideal konser programını bizlerle paylaştığı için teşekkürler. Bizlere düşen ise bu eserleri dinlemek, keşfetmek ve sanatçımızı, konserlerinde takip edebilmek…

Reklamlar
Bu yazı Klasik Müzik içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s