Çocuklar İçin “Sihirli Mozart”

Can Çocuk tarafından piyasaya sunulan “Sihirli Mozart” isimli kitapta Göknil Genç, Mozart’ı bir masal kahramanı yapıyor, çocuk okurlarını (kendimi bu gruba dahil ediyorum!) Mozart’ın büyüdüğü eve, o evdeki müzikli toplantılara, babası ve kızkardeşiyle Avrupa’da yaptığı yolculuklara, saraylardaki konserlere, mektuplara ortak ediyor. Göknil Genç’in anlatımındaki en güzel yanlardan biri Mozart’ın yaşadığı dünyanın tek boyutlu olarak yansıtılmıyor olması. “Sihirli Mozart”ı okurken oğul-baba ilişkileri üzerinde düşünmek, karakterlerin yaşadıkları çelişkileri değerlendirmek, çekişmeleri anlamaya çalışmak kitapta anlatılanları daha gerçekçi ve çok katmanlı kılıyor. “Sihirli Mozart”, Mozart’ın doğumundan ölümüne yaşam öyküsünü anlatmıyor. Bestecinin çocukluğu ve gençliğini anlatıyor; “Sihirli Flüt”ün kazandığı başarıyla son buluyor.

Mozart’ın çocukluk öyküsünü okurken yazar Göknil Genç’in kendi çocukluğunda Mozart’ı nasıl hayal ettiğini gözönünde bulundurmak okura farklı bir perspektif kazandırabilir: “Mozart’ın yaşamını okuduğumda, altı yaşındaydım. Sayfanın köşesindeki resmini uzun uzun incelemiştim. Saçları, giysileri, yaşamındaki imparatorlar, onu nasıl bir masal kahramanına dönüştürmüştü benim için. Bir gün, çocukluğumda hayal kahramanı olarak düşündüğüm bu büyük bestecinin yaşamını, bir masala dönüştürmeye karar verdim”.

“Sihirli Mozart”, bir besteci için müziğin ne anlama geldiğini, müzik ile kişinin kendini nasıl ifade ettiğini de anlatan bir kitap. Söz konusu olan kişi Mozart olunca da okurun ilgisi doğal olarak daha da artıyor. Bu konuda yazar Göknil Genç’in sözlerini hatırlayalım yine: “Onun müziğe olan sevgisi ve bağlılığı, yaşamında daima sihirli anlar yaratmıştır. Mozart aramızda değil. Ama müziği çalındıkça ve dinlendikçe, bizimle yaşamaya devam edecektir. Çünkü müzik bir sihirdir”. İşte bu açıdan bakıldığında,bu kitap, müziğin gücünü çocuk okurlara aktarma konusunda önemli bir görev üstleniyor ve bunu da başarıyor.

Göknil Genç, kitabında Mozart’ı anlatırken “eğitmen” özelliklerini hikayenin özüne yedirmeyi ihmal etmiyor. Özellike, Mozart’ın ”Kırmızı Burunlu Uşak Sebastian” ile yaptığı konuşmalarda ve kitabın diğer bölümlerinde klasik müzik ile ilgili bazı terimler ya da kavramlar hikayenin doğal akışı içersinde okurlara anlatılıyor.

“Sihirli Mozart”ın sayfalarını süsleyen resimlerde Şahin Erkoçak’ın imzasına rastlıyoruz. Mozart, Bach, Salieri’nin Erkoçak tarafından çizilen resimleri kitabın sayfaları arasından hayal gücümüze yerleşiyor. Bu resimler, kitapta anlatılanları daha da somutlaştırıyor.

Göknil Genç’in “Sihirli Mozart”ı ilk kez 2006 yılında yayımlanmış. Ekim 2010’da da 10. basımı yapılmış. 182 sayfalık kitap için önerilen yaş grubu 9-12 olarak belrtilmiş. Klasik müzik konusunda çocuklarını eğitmek isteyen anne babalar için “Sihirli Mozart” güzel bir kitap. Çocuklarımız bu kitabı okurken bizler de Mozart’ın müziklerini çalarak güzel bir ortam yaratabiliriz.

Reklamlar
Bu yazı Çocuk Eğitimi, Klasik Müzik içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s