Borusan Quartet, Toros Can ve Kadıköy’de Şostakoviç Akşamı

Esen Kıvrak (1. keman), Olgu Kızılay (2. keman), Efdal Altun (viyola) ve Çağ Erçağ’dan (viyolonsel) oluşan Borusan Quartet ve ünlü piyanistimiz Toros Can, dün gece (07.02.2011) Kadıköy Süreyya’da başarılı bir konsere imza attılar.

“Şostakoviç Akşamı” olarak adlandırılan programın ilk bölümünde Borusan Quartet, Dmitri Şostakoviç’in (1906-1975) 3. Yaylı Çalgılar Dörtlüsü’nü hayranlık bırakan bir uyum içinde seslendirdi. Allegretto, moderato con moto, allegro non troppo, adagio ve moderato olmak üzere 5 bölümden oluşan eser, ilk kez 16 Aralık 1943 yılında Beethoven Dörtlüsü tarafından seslendirilmiş ve Şostakoviç, eserini bu Dörtlü’ye ithaf etmiş.

Aranın ardından, konserin ikinci bölümünde Borusan Quartet, konuk solist Toros Can’ı da yanına alarak sahneye çıktı. Bu bölümdeki eser, Şostakoviç’in “Piyanolu Beşlisi, Sol minor, Op. 57” idi.  Performans başlamadan önce Toros Can, Süreyya gibi “ruhu” olan bir salonda olmaktan ve Türkiye’nin en iyi Dörtlüsü ile sahneye çıkmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Daha sonra, eğitmen kimliğini de kullanan Toros Can, sempatik tavırlarıyla, seyirciye eser hakkında kısa bilgiler aktardı. Can, Şostakoviç’in ultra modern-gelenekseli birleştirmeyi başaran bir besteci olduğunu; bu eserinde biraraya gelmesi kolay kolay düşünülmeyecek parçaları birleştirdiğini ve eserin, bestecinin ölümünden önce sahnede icra ettiği en son eser olduğunu vurguladı. Toros Can, Şostakoviç’in eserleri icra edilirken seyircinin gülümsemesinden hoşlanan bir besteci olduğunu belirterek aynı şeyi kendilerinin de yapacaklarını ve seyirciden de beklediklerini söyledi. Karanlık, üzgün başlayan eserin daha sonraki mutlu, neşeli bölümlerinde enstrümanlar birbirleriyle konuşurken gülümsememek mümkün değildi zaten. (Bu arada bir not: Borusan Quartet’in “Mr. Smile”ı Çağ Erçağ oldu dün gece.) Eserin bölümleri şöyleydi: Prelude: Lento, Fugue: Adagio, Scherzo: Allegretto, Intermezzo: Lento, Finale: Allegretto.

Sungu Okan’ın program notlarına göre, Piyanolu beşli, “içerdiği neo-romantik ve 20. Yüzyıl müzikal nüansları ve dinamik ritmik yapısı ile oda müziği repertuarındaki vazgeçilmez yerini koruyan” bir eser. Okan’ın değerlendirmesinin ne kadar isabetli olduğu, Süreyya’daki seyirci seyrcinin tepkisiyle de doğrulandı; Borusan Quartet’in performansı Toros Can’ın ustalığıyla da birleşince Kadıköy Süreyya, yine “rengarenk” oluverdi. Konser bittikten sonra eserin hareketli kısmı bis parçası olarak yeniden yorumlandı ve sanatçılarımız büyük alkış aldılar.

Borusan Quartet – Özgeçmiş (Kaynak: BİFO)

Prof. Gürer Aykal’ın öncülüğünde 2005 yılında kurulan Borusan Quartet, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın asil sanatçıları olan Esen Kıvrak (1. keman), Olgu Kızılay (2. keman), Efdal Altun (viyola) ve Çağ Erçağ’dan (viyolonsel) oluşuyor. Müzik danışmanlığını Alban Berg Quartet üyelerinden Gerhard Schulz’un yaptığı topluluk, Maxim Vengerov, Joshua Epstein, Juilliard Quartet gibi kişi ve toplulukların ustalık sınıfı çalışmalarına da katıldı. İsviçre’deki Maggini Vakfı’nın beğenisini kazanıp, Borusan Kültür Sanat ile yapılan işbirliği sonucu 1590 yapımı A. & H. Amati “Baron Knoop” keman, 1662 yapımı Nicoló Amati keman, 1742 yapımı Testore viyola ve 1740 yapımı bir Petrus Guarneri viyolonsel gibi birbirinden değerli enstrümanlarla müzik yapma olanağına sahip oldular.

Kadıköy’deki Süreyya Operası’nda gerçekleştirdikleri düzenli sezon konserlerinin yanı sıra, başta Fransa, Almanya, Avusturya, İtalya ve ABD olmak üzere yurtiçi ve yurtdışında yaptıkları çok sayıda turne ve konserlerle dikkat çeken Borusan Quartet, Mayıs 2010 tarihinde ilki düzenlenen Andante dergisi Klasik Müzik Ödülleri töreninde “Yılın Oda Müziği Topluluğu” ödülünü aldı ve aynı etkinlikte Fazıl Say’ın bestelediği Yaylı Çalgılar Dörtlüsü’nün Türkiye’deki ilk seslendirilişini gerçekleştirdi. Yine Mayıs ayında New York’taki Carnegie Hall’da finali gerçekleşen ve 88 oda müziği topluluğunun katıldığı 2010 ICMEC Uluslararası Oda Müziği Topluluğu Yarışması’nda 1. olarak altın madalyanın sahibi oldu.

2010–2011 konser sezonunda Borusan Müzik Evi ve Süreyya Operası’ndaki sezon konserleri, New York, Montpellier, Milano, Strasbourg, Boston’ın yanı sıra Ankara Müzik Festivali, Antalya Piyano Festivali, D-Marin (Bodrum), İstanbul Müzik Festivali, Merano (İtalya) ve Schleswig-Holstein (Almanya) gibi festivallerdeki konserler ve İzmir, İstanbul, Bursa, Eskişehir senfoni orkestraları eşliğinde solist olarak verecekleri konserler sezonun ağırlık noktalarını oluşturuyor.

Programlarında Türk bestecilere önemli bir yer veren Borusan Quartet, klasik dönemden modern döneme uzanan geniş bir repertuara sahip.

Yeni sezonda “1 Yolculuk” projesi kapsamında Hatice Gökçe tasarımı özel kıyafetlerini giyecek olan dörtlünün yeni imajyla ilk konseri 28 Ekim 2010’da ww.borusansanat.com’da canlı yayınlandı.

Toros Can – Özgeçmiş (Kaynak: Toros Can’ın internet sitesi)

İlk müzik eğitimine Prof.İlhan Baran’la başladı. Ankara’da Prof.Güherdal Çakırsoy, Londra’da Prof.Peter Katin ve Edwin Roxburgh, Amerika’da Peter Frankl, Joaquin Achucarro, Nicholas Zumbro ve Tedd Joselson ile çalıştı. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda lisans, Londra Royal College of Music’de lisansüstü, Texas’daki Southern Methodist University Meadows Sanat Okulu’nda solistlik programına katıldı, Yale Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimi gördü ve Arizona Üniversitesi’nde doktora çalışmaları yaptı. Alexander Jenner, Jan Wijn, György Sandor, Boris Berman ve Claud Frank’ın Masterclass’larında çaldı.

Fransa’da düzenlenen “3. Orléans Uluslararası 20. Yüzyıl Piyano Yarışması’nda “Blanche Selva” (birincilik), “Chevillion Bonnaud-Fondation de France” ve “Fondation Yvonne Lefebure” ödüllerini kazanan Toros Can, ABD’de “Türk – Amerikan Dernekleri Federasyonu”, “Charles S.Miller”, “Joel Estes Tate”, İngiltere’de “Constant & Kit Lambert”, “Else and Leonard Cross Charitable Trust”, “Phillis Wright” ve “Marjorie & Arlond Ziff” ödüllerini aldı; Londra’da “Scarlatti”, “Quilter” ve çağdaş müzik alanında yapılan “John & Jean Redcliffe Maud” yarışmalarında ikincilik ödülleri aldı; Amerika’daki “Green Valley’ Piyano Yarışmasında birinci oldu; Anadolu Üniversitesi’nin “2002-Sanat” ödüllerini aldı.

Sanatçının Fransız CD firması L’Empreinte Digitale / Nocturne tarafından çıkartılan CD’leri iki kez Diapason d’Or, Diapason 5, Le Monde de la Musique’den “CHOC”, Telerama’dan “ffff”, Repertoire’dan R9 ve R10, Observateur 3, ve Piano le Magazine’den “Coup de Coeur” ve Classica-5 ödüllerini kazandı.

Başta Salle Cortot, Théâtre du Châtelet, George Enescu Concert Athenaeum, Theater aan het Vrijhof, FNAC Etoile, Cite de la Musique, Invalides ve St-Martin-in-the-fields olmak üzere; Türkiye, Fransa, ABD, İngiltere, Hollanda, İtalya, Avusturya, Almanya, Singapur, Romanya, İsviçre ve Gürcistan’da çok sayıda konser verdi. İstanbul’da “Uluslararası İstanbul Müzik Festivali”, “Yapı Kredi Sanat Festivali”, “Akbank Kültür Sanat Merkezi 10. Yıl Özel Konserleri”, “Antalya Piyano Festivali”, Almanya’da “Münster Müzik Festivali”, Hollanda’da “Holland Music Sessions”, Fransa’da “Saint-Riquier Müzik Festivali” ve “La Roque d’Antheron Piyano Festivali”, Eskişehir’de “Uluslararası Eskişehir Festivali”ne katıldı. Performansları BBC-3, TRT ve “Radio de France” tarafından canlı olarak yayınlandı.

Aralık 2001’den bu yana Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda öğretim üyesi olarak çalışmakta olan Doç. Toros Can, Ekim 2009’da Paris’te düzenlenen dünyaca ünlü Marguerite Long Piyano Yarışmasında jüri üyeliği yaparak, Paris valiliği tarafından madalya ile onurlandırılmıştır.

Toros Can’ın menajerliğini “Couleurs Musicales – Paris” yapmaktadır.

Reklamlar
Bu yazı Klasik Müzik içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s