Kadıköy Süreyya’da Burçin Büke ile En Güzel “Sevgililer Günü”…

Kadıköy Süreyya, Türkiye’nin en iyi sanatçılarını ağırlamaya devam ediyor. Dün gecenin konuğu, değerli piyanistimiz Burçin Büke idi. Büke, “Sevgililer Günü” özel resitali ile günün anlamına yakışan bir resital vererek salonu dolduran seyirciye özel anlar yaşattı.

Sevilen eserlerden oluşan programın ilk bölümü Chopin’e ayrılmıştı. Burçin Büke, 2010 yılında çıkardığı “Chopin” CD’sinde de yer alan Scherzo No.2, Fantaisie Impromptu ve Op. 23, 1 numaralı baladı seslendirdi. Bu bölüm, Chopin’in solo piyano için ne muhteşem eserler yazdığını bir kez daha hatıtlattı bizlere. Ve aynı zamanda, bu eserlerin icrası, Burçin Büke gibi bir piyaniste sahip olduğumuz için gurur duymamız gerektiğinin altını çizdi. Yaklaşık 30 dakika süren ilk bölümden sonra ara verildiğinde yanımda oturan bayan dinleyicinin sözlerine hak vermemek mümkün değildi: “Hiç doyamadım ki!”. Neyse ki konserin sadece ilk bölümü bitmişti.

Programın ikinci bölümü çok coşkulu ve görkemliydi. Önce Liszt’in “2 numaralı Macar Rapsodisi” ve daha sonra da Gershwin’in “Rhapsody in Blue” isimli eseri. Her iki eserde de Burçin Büke, hünerini ortaya koydu ve bir virtüöz olduğunu kanıtladı. (Burçin Büke’den Liszt’in “Macar Rapsodisi”ni dinlemek isterseniz sanatçımızın “It’s Time” isimli albümünü alabilirsiniz). Programın bu bölümü seyirciden çok büyük alkış aldı. Alkışlar karşısında Burçin Büke, bis parçası olarak Chopin’den “Nocturne op.posth” çaldı. Alkışlar dinmeyince de, Büke, eşinin Sevgililer Günü için ona pek çok hediye aldığını, onun ise eşi için bir beste yaptığını söyledi ve ardından “For You” isimli bu besteyi çalarak sahneden ayrıldı.

Konser sonrası Burçin Büke, fuayede CD’lerini imzaladı, hayranlarıyla fotoğraf çektirdi. Sanatçımıza her yaştan seyircinin büyük ilgisi vardı ama çocukların ilgisini de özellikle vurgulamak gerekiriyor.

Teşekkürler, Burçin Büke.

[Burçin Büke’den Chopin Dinlerken / Burçin Büke’nin İdeal Konser Programı]

Burçin Büke – Özgeçmiş (Sanatçının internet sitesi)

1966’da İzmir’de doğdu. İlk piyano derslerini müzisyen olan babasından aldı. Daha sonra Ali Ersümer ile çalıştı. Halk önünde ilk konserini 10 yaşındayken verdi. 1977’de açılan “Harika Çocuk” sınavını kazanıp Mithat Fenmen ve Gülay Uğurata ile piyano, İlhan Baran ile de teori ve kompozisyon çalışmalarını sürdürdü. 1979 yılında Sofia Müzik festivalinde Türkiye’yi başarıyla temsil etti.

1982’de 11 senelik Ankara Devlet Konservatuarı’nın Yüksek bölümünü 5 senede bitirdikten sonra, açılan Devlet bursuyla Almanya’nın Hannover şehrinde Müzik Akademisinde okumaya hak kazandı. Burada sırasıyla Prof. Ebert, Goetzke, Szidon, Plagge ile çalıştı.1984-1989 senelerinde solist ve oda müziği sanatçısı olarak Hannover Neu Musik festivallerine katıldı. 1990 senesinde CD, Televizyon ve Radyo kayıtları yaptı. 1992 senesinde Hannover Müzik Akademisi’nin solistlik sınavını birincilikle bitirdi.

Londra’da Prof. Benjamin Kaplan ve İtalya’da da Prof. Marvulli ile özel olarak çalıştı.

Uluslararası Lanciano Piyano yarışmasında birincilik aldı. Ayrıca Craydon ve Bilbao yarışmalarında ödüller kazandı.1993 senesinde Berlin’de kurulan Color of Musik Oda Orkestrası’nın solist ve kurucularındandır. Sanatçı; Kuzey Almanya Radyo Orkestrası, Langenhagen Festival Orkestrası, Lanciano Festival Orkestrası, Hannover Big-Band Orkestrası ile turneler yapmıştır. Almanya’da Braunschweig, Bremen, Osnabrück, Amerika’da West Palm Beach, İtalya’da Lanciano, Türkiye’de Yapı Kredi, Aksanat, İş-Sanat, festivallerinde başarılı konserler verdi ve çok olumlu kritikler aldı. Almanya’nın dışında Fransa, İngiltere, İtalya, Yunanistan, Bulgaristan, Avusturya, İsrail, Hollanda, Mısır, İsviçre, Estonya, İspanya ve Amerika’da konserler verdi. 2002 senesinde New York’ta Carnegie Hall’da verdiği konser New York basınında geniş yer aldı.

1996 senesinde Londra’da 2002 senesinde de New York Steinway-Sons sanatçısı oldu. 2000 yılında My Dream adı altında bir CD yaptı.

2000-2003 yılları arasında Selanik Konservatuarı’nın düzenlediği uluslararası Piyano Festivaline eğitmen ve solist olarak katıldı. 2000 yılında sanatçı “My Dream “,2004’te “Personal Touch”, 2006 ‘da “ It’s time”, 2007’de “Mozart for Babies” ve “Secret Garden” , 2009’da “Haydn For Babies”, 2010’da “Chopin” albümlerini yapmıştır.

Bugüne kadar yaptığı konser turnelerinde Jörris, Marvulli, Becker, Strugalla, Kriemetz , Kretschmacher, Altschuller, Lentini, Abdullayev gibi şeflerle konserler yapmıştır. Sanatçı İstanbul, Ankara, İzmir, Adana Eskişehir ve Bursa Senfoni Orkestraları ile çeşitli konserler vermiştir. “Secret Garden” konserlerini yurt içindeki bir çok üniversitede seslendirmiş ve konferanslar vermiştir.

Burçin Büke, Rus Gecesi, 5 Nisan 2010 Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası

Reklamlar
Bu yazı Klasik Müzik içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s