Cemal Reşit Rey’de Ulucan Kardeşler ve Franz Liszt Oda Orkestrası

İstanbul geceleri klasik müzikle taçlanmaya devam ediyor. Dün gecenin konseri İstanbul Cemal Reşit Rey’deydi. Macar Franz Liszt Oda Orkestrası ile Özcan Ulucan, Birsen Ulucan ve Ayşen Ulucan, başarılı bir konserle seyircilerden büyük alkış aldılar.

Programın ilk bölümünde Franz Liszt Oda Orkestrası sahnede Özcan ve Birsen Ulucan kardeşlerle birlikteydi. İcra edilen eser Ernest Chausson’un (1855-1899) “Keman, Piyano ve Yaylı Dörtlü için Konçertosu”nun oda orkestrası versiyonuydu. “Decide”, “Scillienne”, “Grave” ve “Tres Anime” başlıklı dört bölümden oluşan eser zengin melodileri, Sicilyan Barok Dans tempolu bölümü, bunu izleyen kasvetli ama müthiş bir atmosfer yaratan “Grave” ve ardından gelen finaliyle çok etkileyiciydi. İlk kez 1892 yılında Belçika’da seslendirilen, Belçikalı keman virtüözü Eugene Ysaye’e adanan bu eser ve icrası seyircinin de beğenisini kazandı. Eserin ardından, Özcan ve Birsen Ulucan kardeşler bitmeyen alkışlarla sahneye geri döndüler. Özcan Ulucan, orkestraya ve icra ettikleri müziğe atıfta bulunarak müziğin evrenselliğine, sınır tanımazlığına, dil ve din farkını ortadan kaldırdığına vurgu yaptı ve bis parçası olarak “Sarı Gelin”i, kardeşi Birsen Ulucan ile birlikte son derece etkileyici bir biçimde seslendirdi. Arada, pek çok seyircinin bu bis parçasını mırıldandığını duymak beni gülümsetti.

Programın ikinci bölümünde Franz List Oda Orkestrası, Bela Bartok’un (1881-1945), 1939 yılında bestelediği  “Yaylı Çalgılar için Divertimento”sunu çaldı. Allegro non troppo, Molto Adagio ve Allegro Assai olmak üzere üç bölümden oluşan eser halk müziği temaları ve özellikle zengin melodilerle dolu capcanlı üçüncü bölümüyle ve elbette Orkestra’nın icrasıyla çok etkileyiciydi.

Sahnede yapılan düzenlemenin; piyanonun tekrar merkeze alınmasından sonra Ulucan kardeşler bu kez 3’lü olarak sahnedeki yerlerini aldılar. Bu bölümde Orkestra ve Ulucan Kardeşler, genç besteci Evrim Demirel’in (1977) “Keman, Viyola, Piyano ve Yaylı Çalgılar için Oda Konçertosu”nun (2011) dünya prömiyerini yaptılar. Bu yapıt, Ulucan kardeşlerin siparişi üzerine bestelenmişti. Eserin müzikal anlamda değerlendirmesini, işin uzmanlarına bırakıyorum. Ancak, piyano, keman ve viyola sololarıyla süslenmiş bu eserin salona büyük enerji yaydığının da altını çizmek isterim. Ulucan Kardeşler ve Orkestra eseri icra ettikten sonra sahneye Evrim Demirel de davet edildi ve seyirci onları yine coşkuyla alkışladı.

Ve seyirci salondan ayrılmak istemedi: Bunun üzerine, önce Ulucan Kardeşler, sonra Franz Liszt Oda Orkestrası, Brahms’ın Macar Dansları’nı ayrı ayrı çaldılar ve seyircileri mest ettiler. Cemal Reşit Rey’deki Franz Liszt Oda Orkestrası ve Ulucan Kardeşler konseri son derece sıcak, samimi bir havada sonlandı. Emeği geçen herkese teşekkürler.

(Konser fotoğrafları: A. N. Eken – Blogda Hayat)

Bu yazı Klasik Müzik içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s