Fulya Sanat’ın Konukları Suna Kan ve Cana Gürmen Oldu

İstanbul’un yeni konser mekanı Fulya Sanat’a ilk kez dün gece (5 Mart 2011) gittim. Beşiktaş Belediyesi’nin şehrimize kazandırdığı bu güzel sanat merkezi beni çok mutlu etti. Öncelikle girişi, fuayesi, küçük “cafe”si… Her şey, her yer tertemiz, pırıl pırıl. Beyaz rengin hakimiyeti ve mavi, modern koltuklar… Huzurlu bir “ada”. Erken gittiğim için duvarları süsleyen, özenle büyütülüp çerçevelenmiş fotoğrafları tek tek inceleme fırsatım oldu. Leyla Gencer, Ahmed Adnan Saygun, Cemal Reşit Rey, Necil Kazım Akses… ve daha bir çoğu. Tarihin müzik dolu sayfalarından bize bakıp “Bu kültürel geçmişi size emanet ediyoruz, koruyun, daha da ileriye götürün” der gibi bize bakıyorlardı. Mutlulukla ürpermişken gözüm bir diğer fotoğrafa ilişti; İsmet İnönü, Suna Kan ve küçücük bir İdil Biret; 1947 yılında çekilmiş siyah beyaz bir fotoğraf. Yıllar yılları kovalamış, müziğe bir yaşam adanmıştı; o resimdeki Suna Kan, az sonra, fotoğraftan sahneye atlayacak, değerli piyanistimiz Cana Gürmen ile birlikte sıcacık bir geceye imza atacaktı.

Ve derken konser zamanı yaklaştı. Fulya Sanat’ın salonuna girip yerimi aldım, koltuklar rahat, her şey tamamdı. Bu güzel mekanı, klasik müziğimizin çınarı Suna Kan ve değerli piyanistimiz Cana Gürmen tamamlayacak; Beethoven (1770-1827), Schubert (1797-1828), Dvorak (1841-1904) ve Brahms‘ın (1833-1897) eserleriyle dolduracaklardı. Dışarıdaki duvarlarda fotoğraflardan bügüne bakan o güzel isimler, bu müzikleri bizlerle birlikte dinleyecekler, bizler gibi onlar da bu müziklerden beslenmeye devam edeceklerdi.

Suna Kan ve Cana Gürmen, keyifli bir program hazırlamışlardı. Sanatçılarımız alkışlar arasında sahnedeki yerlerini aldıktan sonra Suna Kan, program broşüründeki sıralamayı düzelten bir açıklama yaptı. Hemen ardından kendimizi Beethoven Sonat Op.30 No.2’ye teslim ettik. Allegro con brio, adagio cantabile, scherzo-trio ve allegro’dan oluşan bu uzun sonatın özellikle ikinci bölümü çok etkileyiciydi; şarkı söyleme hissi yaratıyordu. Aranın ardından geceye Schubert Op. 137 Re majör Sonatine ile devam edildi. Seyirci konsere daha da alışmıştı. Allegro molto, andante, allegro vivace… Özellikle andante çok güzeldi. Seyircinin Schubert’e tepkisi alkışlardan belli oluyordu. Suna Kan’ın kemanı, Cana Gürmen’in piyanosu ve Schubert’in müziği dışarıda gördüğüm o gencecik Suna Kan fotoğrafını hep aklımda canlı tutuyor; geçmişi bugün ile birleştiriyordu. Gecenin son iki eserinden ilki Dvorak’ın “Dört Romantik Parçası” ve diğeri de Brahms Scherzo (Sonate movement) oldu. Dvorak’ın eseri adı gibiydi. Fulya Sanat’ın seyircisi Suna Kan ve Cana Gürmen’i uzun uzun alkışladılar ve gecenin bis parçası Mozart‘ın Menuet’si oldu.

Fulya Sanat’taki Kan ve Gürmen konseri abartıdan uzak, güzel, içten bir konserdi. Keman virtüözümüz Suna Kan ve 1999 yılında profesörlük ünvanı alan, 2009 yılında ABD’deki Kennedy Center Vakfı tarafından Altın Madalya ödülüne layık görülen değerli piyanistimiz Cana Gürmen’i aynı sahnede izlemek çifte mutluluktu. Bu duygular arasında salondan ayrılırken, her konser çıkşı yaşadığım “İyi bir şey yaptım” duygusu, bir kez daha beni ziyaret ediverdi.

[Suna Kan ve Cana Gürmen konserinin sonundaki “alkışlar anını” izlemek için tıklayın]

***

Bunları da hatırlayalım:
* Fulya Sanat, Atatürk Kültür Merkezi’nin kapatılmasından sonra “İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası” ve “İstanbul Devlet Opera ve Balesi”ne şu an ev sahipliği yapmakta.
* Fulya Sanat’ın internet sitesi burada.

Bir öneri:
Suna Kan ve Cana Gürmen konseri için hazırlanan program kaliteli bir kağıda basılmıştı. Ancak, broşür eserleri açıklayıcı bilgiler içermiyordu. Fulya Sanat’ın bundan sonraki konserlerde bu konuya titizlikle eğilmesini dilerim.

 

Reklamlar
Bu yazı Klasik Müzik içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s