Çocuklar İçin Klasik Müzik Kitabı: “Beethoven Çorbayı Neden Fırlattı?”

CD ve kitapların satıldığı yerler fuayelerde en sıcak bulduğum bölümlerdir. Konser salonuna en az bir saat önce gider, konser başlayana kadar vaktimi CD ve kitapları inceleyerek geçririm. Çoğu zaman da güzel bir sürprizle mutlu olurum.

İşte bu sevdiğim “fuaye anlarından” birini en son, Joshua Bell, Steven Isserlis, Ian Brown ve Academy of St Martin in the Fields’ın 7 Mart 2011’de İş Sanat’ta verdiği konser öncesi yaşadım. Raflara dizilmiş Joshua Bell’in CD’lerinin yanında duran “Why Beethoven Threw the Stew-Beethoven Çorbayı Neden Fırlattı?” isimli kitaba gözüm ilişti. Dikkatlice bakınca kitabın, az sonra sahnede izleyeceğim Steven Isserlis tarafından yazılmış olduğunu öğrendim ve hemen hem kendim, hem de oğlum için bu kitabı alıverdim (konser sonrası Isserlis kitapları imzalayınca da keyfime diyecek yoktu). Çocuklarına klasik müzik sevgisi aşılamak ya da onlarda bu konuda merak uyandırmak isteyen anne ve babaların almalarını önereceğim, aynı zaman da büyüklerin de okuyabileceğine inandığım 6 bestecinin konuk olduğu bir kitap bu. Düzgün bir Türkçe kullanılarak İnci Ötügen tarafından çevrilen kitabın resimlemesini Adam Stower yapmış.

“Beethoven Çorbayı Neden Fırlattı?”, her şeyden önce “güler yüzlü” bir kitap. Isserlis, espirili bir dil kullanıyor; kitaptaki pek çok satırı kahkaha atarak ya da gülümseyerek okuduğumu belirtmeliyim. Isserlis’in tarzının çocuklara sevimli geleceğinden kuşku yok. “Yazar Steven Isserlis”in bu hali “Çellist Steven Isserlis”in halini çok iyi yansıtıyor; Isserlis, İş Sanat’taki konserinde vücut diliyle, gülümsemesiyle sahnedeki diğer müzisyenlerle ve seyirci ile güzel bir bağ kurmuştu.

Yazar, kitabında bilgileri okurlarına aktarırken bugüne dair göndermelerde de bulunuyor. Örneğin, Bach’ın çok kalabalık bir ailesi olduğunu, evlerinde ailecek müzik yaptıklarını belirtirken “eğlenmek için bilgisayar oyunlarına bile ihtiyaçları olmazmış” gibi yorumlar, eklemeler de yapmayı ihmal etmiyor.

Isserlis’in kitabı 6 besteciye ayrılmış, sırasıyla Johann Sebastian Bach, Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven, Robert Schumann, Johannes Brahms ve Igor Stravinsky. Bestecilere ayrılan bu bölümlerin her biri üç altbölümden oluşuyor: çocukların kendi kendilerine okuyabilecekleri (ya da çocuğunuza siz okumayı tercih edebilirsiniz) bestecinin portresi; çocukların özellikle hoşuna gidebilecek esear adlarının da verildiği bestecinin müziğiyle ilgili açıklamalar; bestecilerin kısa bir yaşam öyküsü.

Isserlis’in, kitabın her ana bölümünün sonunda her bir bestecinin müziğinden örnekler önermesi klasik müzik konusunda çocuklarına yol göstermek isteyen anne babalar için de açıklayıcı. Önerilen eserlerin edinilmesi sonucu çocuklarımıza güzel bir klasik müzik arşivi oluşturmaya başlayabilir; bu arşivi ileride onların zenginleştireceğini ümit etmek isteyebiliriz.

Başta yazılması gerekeni sona bilerek bıraktığımı itiraf etmeliyim: “Beethoven Çorbayı Neden Fırlattı?”nın önsözünü okumayı sakın atlamayın. Çünkü, bu yazı, Isserlis’i hem müzisyen, hem baba, hem eğitmen, hem de yazar olarak anlamamıza yardımcı oluyor. Bu yazı, kitapta anlatılan bestecilerin kendisi için nasıl ete kemiğe büründüğünü, onlarla nasıl arkadaş olduğunu yazarın/müzisyenin sevimli tarzıyla bizlere aktarıyor.

Pan Yayınları’na ve çevirmen İnci Ötügen’e bu eseri bizlere kazandırdıkları için teşekkürler.

[Steven Isserlis Video: Why Beethoven Threw the Stew]

Reklamlar
Bu yazı Çocuk Eğitimi, Klasik Müzik içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s