Gülsin Onay’dan Müzik Dünyamıza Bir Armağan Daha: “Gülsin Onay in Recital”

Değerli piyanistimiz Gülsin Onay, çalışkanlığı ve enerjisiyle örnek sanatçı olmaya devam ediyor. Bir yanda yurt içinde ve dışında konserden konsere koşarken, diğer yanda CD ve DVD kayıtlarıyla da müzik tarihimize kalıcı katkılarda bulunuyor. Onay’ın 2008 yılında Miami International Piano Festival’de verdiği resitalin kaydı, 1 Mart 2011 tarihinde ABD’de piyasaya sunuldu.

VAI (Video Artists International) tarafından çıkarılan “Miami International Piano Festival Presents Gülsin Onay in Recital” DVD’si 76 dakika uzunluğunda ve klasik müzikseverlerin defalarca, tutkuyla dinlemek isteyecekleri çok özel bir çalışma. Aynı firma, daha önce piyanistimizin Edvard Grieg (1843-1907) ve Camille Saint-Saens’ın (1835-1921) piyano konçertolarından oluşan bir DVD kaydını da müzikseverlerle buluşturmuştu.

“Gülsin Onay in Recital” DVD’si, piyanistimizin 9 Mayıs 2008’de Miami Beach, Lincoln Tiyatrosu’nda verdiği konserin canlı kaydını içermesi nedeniyle özel bir anlama sahip. Onay’ı bir dünya piyanisti olarak bu konser DVD’sinde izlerken hem o çok özel konser anlarına ortak oluyor ve sanatçımızın aldığı alkışlarla gururlanıyor, hem de Onay’ın piyanistliği yoluyla müzik dünyasının en güzel eserlerini dinlemiş oluyoruz. Hatırlanacağı üzere, Onay’ın söz konusu konserdeki performansı, ABD’deki Miami Herald gazetesinin sanat sayfalarında övgülerle karşılık bulmuştu. 11 Mayıs 2008 tarihli Lawrence A. Johnson imzalı yazı Gülsin Onay’ı şu sözlerle anlatmaya başlıyor: “Onay, ülkesi Türkiye’de çok ünlü olmasına ve Avrupa’da birçok önemli şefle çalışmış olmasına rağmen okyanusun bu yakasında yeterince tanınmıyor. Bu oldukça talihsiz bir durum zira Onay, Cuma akşamı Lincoln Theatre’da sunduğu usta işi programında, son derece zarif tekniği ve dikkate değer yorum derinliğiyle ziyadesiyle kabiliyetli bir müzisyen olduğunu gösterdi.”

“Gülsin Onay in Recital”da piyanistimizin programında öncelikle Robert Schumann “ABEGG variations, Op. 1”, Felix B. Mendelssohn “Variations serieuses, Op. 54” ve Frederic Chopin “Variations brillantes, Op. 12” ile “Ballade no. 3, Op. 47” yer alıyor. Bu eserlerde Gülsin Onay’ın ne denli etkili bir performans sunduğunu yine Miami Herald’dan Lawrence A. Johnson’ın değerlendirmesiyle hatırlatalım:

“Onay’ın sanatsal becerisi programının başındaki üç varyasyonda özellikle güçlü bir etki bıraktı. Schumann’ın Abegg Çeşitlemeleri’nde bestecinin dünyasıyla tamamen uyum içinde olan sanatçı, yumuşak ve esnek rubatosu ve tonlarıyla müziğin içindeki aydınlık kapris ve fantezi karakterini büyüleyici biçimde sergiledi…. Mendelssohn’un diğer pek çok piyano eserine nazaran daha karanlık ve derin olan Variations serieuse’de kesinlikle Schumann’a benzeyen bir ifade vardır. Burada Onay’ın icrası birinci sınıftı: eserin virtuozite açısından büyük taleplerine olduğu kadar kasvetli melankolisine de hassas, derinden hissedilen bir zarafetle yorumladı… Chopin’in aynı derecede talepkâr Variations brillantes eseri de zarif ve stilliydi. Yine de Onay, en seçkin Chopin yorumunu bir sonraki 3 numaralı Balad’da gösterdi. Şairane girişte “bir varmış, bir yokmuş” deyişini anımsatan bir duygu vardı ve eser boyunca Onay, dram ve zarifliğin ideal karışımını bularak uzun çizgiye tam anlamıyla hâkim oldu.”

Bu üç önemli besteciden sonra Onay’ın Miami’deki resitali, Claude Debussy “Images – Livre II” ve Edward Elgar “Smyma” ile devam ediyor; eserlerin gerektirdiği tüm duygu renklerini bizlere aktararak. Resitalin son eserini, Ahmed Adnan Saygun “Sonatin, Op. 15″i dinlerken bir Türk bestecinin eserinin okyanusun diğer yanında yankılanıyor olmasından fevkalede memnun oluyoruz. Onay’ın icrasındaki içtenlik ve coşku Horon finalinden sonra büyük alkışlarla karşılığını bulurken hem Saygun’u, hem de piyanistimizi bir kez daha saygıyla selamlıyoruz. DVD kaydının son bölümü ise sanatçımızın bis parçalarından oluşuyor: Sırasıyla; J. S. Bach-Busoni “Koral prelüd, sol majör, BWV 734”, Frederic Chopin “Nocturne no. 2” ve yine Ahmed Adnan Saygun “Prelüd Op. 45 no. 4 ve Prelüd Op. 45 no. 12”. Hepsi de son derece parlak.

Gülsin Onay’ın “Gülsin Onay in Recital” DVD’si klasik müzikseverleri mutlu edecek bir çalışma; sevgiyle örülmüş. Amazon üzerinden satılan DVD’nin bir an önce ülkemizde de piyasaya sunulması en büyük dileğimiz.

Not: Gülsin Onay’ın bu resitalde giydiği kostümün çok özel olduğu notunu da düşmeliyiz.

Blogda Hayat’ta bu yazıyı da okuyun: Gülsin Onay’dan “Mecidiye Marşı”nı Dinlerken Tarihte Yolculuk

Reklamlar
Bu yazı Klasik Müzik içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s