Tuncay Yılmaz’ın Hayatındaki Müzikler

Hayatımızın her döneminde vazgeçemediğimiz farklı renkler, farklı sesler vardır. Bunların her biri “bizi bizi” yapan unutulmazlardandır. Bir ninni, bir bakış, bir dost, bir kitap, bir söz, bir film ya da bir melodi; aradan zaman geçse de bize dokunmaya devam ederler. Her dokunuş geçmişten bir nefes gibidir; bazen bizi üzer, canımızı yakar, bazen de sarıp sarmalar, umutla doldurur, attığımız adımları yeniden saydırır, atacaklarımıza da el verir.

Yaşantımızdaki bu özel anları müzikle süsleyelim istedim ve değerli keman solistimiz Tuncay Yılmaz’dan yardım istedim: Verdiği konserlerle, hazırladığı albümlerle bizi, müziğin iyileştirici gücüne ortak eden; müzikleriyle kimbilir hangimize hangi içsel yolculuğun kapılarını aralayan bu değerli sanatçımız, acaba geriye dönüp baksa, onu bugünkü “Tuncay Yılmaz” yapan hangi müzik eserlerini bulurdu yanı başında? Biliyorum çok özel bir soru da olabilirdi bu. Ama Tuncay Yılmaz, sorumu büyük bir içtenlikle yanıtladı; paylaştıklarından Tuncay Yılmaz’ın “müzik arkadaşları” ile birlikte çektirdiği “fotoğraflar” ortaya çıktı. Dilerseniz önce Tuncay Yılmaz’ın çocukluğuna dönelim; sözü ona bırakalım:

“Beethoven Keman Konçertosu’nu hayatımda ilk dinlediğimde, çocuktum, ve solist olarak çalmayı hedeflediğim en büyük eserlerden biri oldu. Konçertoyu ilk dinleyişimden itibaren tuhaf bir büyüydü sanki, tanrısal bir güç beni çalışmalarıma ve benim için çizdiği yola konsantre etti… Bir şey gösterdi…Ve bu eseri bestecinin kendi ülkesi Almanya’da öğrendim ve çaldım. Her zaman elimde. Sanki vücudumdan bir parça…”

Beethoven’ın büyüsü, müziğindeki o etki Tuncay Yılmaz’a daha çocukken ışık tutuvermişti işte; yolunu çizivermişti. Beethoven’ın eserindeki enerji, önce çocukluğunda, sonra Almanya’daki müzik eğitiminde onunla olmaya devam etmiş ve onunla birlikte bugüne kadar ulaşmıştı.

Tuncay Yılmaz’ın hayatını şekillendiren müzik eserlerini ondan duymaya devam edelim: “Hindemith’in Keman Konçertosu’nu ise ilk konserimde ve Türkiye’de ilk kez seslendirmek büyük bir heyecan ve mutluluktu. Daha sonraları daha büyük heyecanlar yaşamış olsam da ilklerin tadı başka oluyor… 20 yaşımda çaldığım Bartok 2. Konçerto ise, her zaman başarı ve okul dönemimde en yüksek notları getirdi. Burs sınavlarımı ve diploma sınavımı hep bu eserle kazandım..Türkiye’de orkestra solisti olduğum zamanda ilk çaldığım eser yine Bartok konçertosu oldu… Her zaman bıkmadan çalarım bu eseri!…”

Tuncay Yılmaz için önem taşıyan bir diğer eser de bu topraklara ait. Onun için çok önemli; belki de sevdiği bir insanın kokusunu duyumsatacak kadar önemli: “Erkin’in Konçertosunu hayatımda 6 kez çalmışımdır. İzmir, Moskova orkestralarının dışında babamı kaybettiğim hafta Eskişehir orkestrasıyla seslendirmiş eserde kendimi bulmuştum…Bu yüzden özel bir yeri vardır benim için… İstanbul Devlet Senfoni’nin solisti olarak da ilk konserimde bu güzel eseri seslendirmek bir mutluluk oldu…”

Ya diğerleri? Tuncay Yılmaz için Mozart’ın 3, 4 ve 5 numaralı konçertoları ona her zaman şans getirmiş: “Onları yorumluyor olmak harika bir duygu…” Ve Brahms: Brahms’ın 2 numaralı La Majör sonatı ise hepimizin hayatında sıklıkla ihtiyacını duyduğu bir şeyi anlatmış değerli sanatçımıza:  “Bu sonat bana yeni bir başlangıcı anlatır… Herşeye yeniden başlamak gibi ya da yeni bir boyuta girmek gibi…”

Hatırlayacağınız üzere, Tuncay Yılmaz’ın Elgar ve Frank’ın sonatlarını seslendirdiği “Tuncay Yılmaz – Violinist” isimli bir CD’si bulunmakta. Sanatçımızın anlattığı eserlerin arasında bu iki besteci de yer alacak mı diye düşünürken cevap yine ondan geldi: “Bir çok kez çaldığım ve kaydettiğim Elgar’ın Sonatı, yaşadığım duygusal potansiyeli çok yüksek bir ilişkimle bağdaştırıyorum…”

İşte böyle, Tuncay Yılmaz’ın yüreğinden, onun için önem taşıyan müzikler bir çırpıda böyle sıralanıyor. Her bir eser yaşamdan bir nefes gibi; geçmişten kopup bugüne kadar geliyorlar, bugünkü Yılmaz Tuncay’a da “nefes” olmaya devam ediyorlar.

Blogda Hayat’ta Tuncay Yılmaz ile ilgili diğer yazılar: Tuncay Yılmaz’dan “Dost” Bir Albüm: Rosepage ve Blogda Hayat’ın Konuğu Tuncay Yılmaz ile İdeal Konser

Reklamlar
Bu yazı Klasik Müzik, Tuncay Yılmaz içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s