Birsen Ulucan Piyano Sınıfı ile Sıcak Çikolata

Kadıköy Süreyya, dün akşam (4 Nisan 2011) küçük müzisyenlerin enerjisi ile dolup taştı. Değerli piyanistimiz Birsen Ulucan’ın piyano sınıfından öğrenciler, Süreyya’nın fuayesinde verdikleri konserde biz seyircilerin yarınlara daha iyimser bakmalarına yardımcı oldular. Çünkü, bu pırıl pırıl çocuklar, öğretmenleri Ulucan’ın yardımıyla müziğin kalbine dokunmayı öğrenmişler ve bu eşsiz tecrübeyi bizlerle de paylaşmışlardı. Konser kitapçığında da belirtildiği üzere, bu küçük müzisyenler (İlayda Karşıdağ, Emel Musabaşoğlu, Melisa Kayra Ertekin, Irmak Kesen, Sinem İlseven, İdil Eker, Ege Narter, İzem Gürer, Bilge Ekşi, Sarp Dora Yıldırım, Ceren Ekşi, İlayda Piyale) nota öğrenerek, bir enstrüman çalarak ve hayal güçlerini kullanarak müziği ikinci bir anadil olarak benimsemişlerdi. Süreyya’daki “Sıcak Çikolata Fuaye Konseri”, sanata değer veren bir toplum yaratma yolunda Birsen Ulucan’ın sanatçı olarak üzerine düşen sorumluluğu yerine getirdiğinin en güzel göstergesiydi;  saygı duyulması ve örnek alınması gereken bir çalışmaydı.

Süreyya’daki konserde, Birsen Ulucan seyirciler arasında yerini alıp öğrencilerini izlerken keman solistimiz Özcan Ulucan da programın sunuculuğunu üstlenmişti. Özcan Ulucan, küçük müzisyenleri sırasıyla sahneye çağırdı, onları tanıttı ve zaman zaman onlarla kısa, espirili sohbetler yaptı. Programın ikinci yarısında ise küçük müzisyenlerden bazılarıyla bir ikili oluşturarak biz seyircilere konser de verdi. Ulucan’ın kemanı, öğrencilerin piyanosuyla birleştiğinde keyfimiz büyüdükçe büyüdü (Özcan Ulucan ve küçük müzisyen Piyale İlayda’yı aşağıdaki amatör videodan izleyebilirsiniz: Franz Schubert “Standchen”).

Kadıköy Süreyya‘da “Sıcak Çikolata”yı izlerken aynı şeyi tekrar tekrar düşünmekten kendimi alamadım: “Müziğin iyileştiren ve her şeyi güzelleştiren gücünü”. Bu küçük müzisyenlerden bazıları belki de ileri de önemli piyanistler arasına katılacaklardı. Ama önemli olan belki de bu değildi. Önemli olan küçücük hayatlarında müzik için koskocaman bir yer açmış olmalarıydı… Birsen ve Özcan Ulucan’ı değerli çabaları için ayakta alkışlıyoruz…

Birsen Ulucan’a “Sıcak Çikolata” Soruları

“Blogda Hayat” okurları için Birsen Ulucan’a piyano sınıfındaki öğrencileri nasıl seçtiğini sorma şansım da oldu. Değerli piyanistimizin bu konudaki açıklaması şöyle: “Bu çocuklar özellikle müzikaliteleri için seçilmiş çocuklar değil. Tesadüfen bana gelen, ailelerini tanımadığım çocuklardır. Zaman içerisinde yetenekli olanlar ya da yetenekli olabileceklerini düşündüğüm çocuklar var; onlar kendilerini farklı ortaya koyuyor sahnede, fark etmişsinizdir… Fakat benim asıl gayem, kulağı az gelişmiş, gelişmemiş ya da iyi olan çocukları aynı sistemde birleştirerek, onları topluma birer müzik- bilen müziksever olarak kazandırmak… Çünkü günümüzde (ne yazık ki), yanlış yönlendirilme sonucu, müziksever olmayan müzisyenler de var… Bir tür memuriyete boyun eğmek zorunda kalan arkadaşlarımız. Bu bizi her zaman düşündürmüş ve üzmüştür.”

Piyano sınıfındaki öğrenci sayısı konusunda da Ulucan, “Blogda Hayat” için şu  bilgileri verdi: “Ben kendim sahneye çıktığım için, prensip olarak ders vermek, zaman açısından belli bir risk taşıyor. Ancak, ders vermeyi ve bildiğimi aktarmayı sevdiğim için ve sonuç bana ilham verdiği için, ders vermeyi 4 yıldır sürdürüyorum. Geçen sene 6, bu yıl 12 öğrenci alarak, başa çıkıp çıkamayacağımı görmek istedim. 1-2 yıldır bekleyen, söz vermiş olduklarım vardı çünkü. Ve bu sayı beni biraz zorladı, öyle ki, kendi konserlerim için hazırlanabilme süreci biraz tehlikeye girdi gibi hissediyorum. Gene de yapabildiğim kadar bu sayıda devam edebilmek istiyorum. Bu sebeplerle, şu anda bu sayı 12’de kalacak gibi görünüyor. Sınıftan ayrılmalar olmadıkça yeni öğrenci alamama durumum (maalesef!) sözkonusu. Yoksa benim sınıfımda yer almak hiçbir özel prosedür gerektirmez, tamamen tesadüflere bağlı”.

Not: Birsen Ulucan’ın 21 Nisan 2011 İstanbul Resitaline bilet almak için tıklayın.

Reklamlar
Bu yazı Çocuk Eğitimi, Klasik Müzik içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s