Yeni Bir Klasik Müzik Dergisi: Neo Filarmoni

Klasik müzik dünyamıza yeni bir dergi daha katıldı: “Neo Filarmoni”. İki ayda bir çıkan derginin şu ana kadar Ocak-Şubat 2011 ve Mart-Nisan 2011 olmak üzere toplam iki sayısı bizlere ulaşmış durumda. Derginin Mayıs-Haziran sayısı da kısa bir süre sonra piyasaya çıkacak. “Dergicilik” yapmanın, özellikle de klasik müzik dergisi yayınlamanın çok zor olduğu ülkemizde, “Neo Filarmoni” ekibinin gösterdiği cesaret dikkate değer. Derginin İmtiyaz Sahibi ve Genel Koordinatörü Mehmet San, “Neo Filarmoni”nin çıkışını şöyle özetliyor:

“Bu dergiyi tekrar çıkartmaya karar vermemdeki en büyük etkenlerden biri geçmişe olan bağlılığımdır. Çocukluğumdan beri “Filarmoni Sanat” dergisiyle iç içe büyüdüm. İlk sayısından itibaren her çıkan sayıya babam sayesinde ulaştım. Fakat uzunca bir süre sesi soluğu kesildi. Şimdi hemen hemen hepsinin yönetimde yer aldığı arkadaşlarımla bir görüşmemde, artık dergiyi göremediğimi söyledim ve bunun nedenini sordum. Yönetim olarak bana zaman sorunu olduğunu ve bununla ilgilenecek birini bulamadıklarını söylediler. Heyecanla hiç düşünmeden “ben yaparım” dedim. Ankara’nın da bu tür bir dergiye ihtiyacı olduğunu düşünüyordum. Değerli orkestralarımızla ilgili haber yapacak bir yayın şart, aynı zamanda klasik müzikle uğraşanların sesini duyurmak, konserlerinden haberler vermek de gerekli ve önemli…  Aslında bu dergi “Filarmoni Sanat Dergisi”nin bir devamı olacaktı ama yasal prosedürler ve derneğe ait bir dergi olması, kısıtlamaları da beraberinde getireceğinden bizi bağımsız bir dergi yapısına sürükledi. Yine de eskinin izlerini taşıması açısından “filarmoni” adını kullandık ve bildiğimiz anlamda yeni bir filarmoni dergisi oldu “NEO filarmoni”…”

Neo Filarmoni’nin sayfalarını çevirmeye başladığımızda dergi içeriğinin Ankara ile sınırlı olmadığını/olmayacağını da görüyoruz. Bu konuda, yine San’ı dinleyelim: “Dergi olarak, Ankara ile sınırlı kalmadan, tüm Türkiye’ye yayılabilme düşüncelerimizi sıcak tutuyoruz, umarım ilerleyen sayılarda bu hedefimize ulaşırız.”

Mehmet San, derginin ilk sayısındaki merhaba yazısında Neo Filarmoni’yi neden yayınladıklarını şu sözlerle ifade ediyor: “Neden cesaret etmemiz gerekti dergi çıkartmak için? İnternet gibi herkesin masrafsızca ve kolayca ulaşabileceği bir ortamda da dergi yapılabilirdi. Bize göre internette dergi yapmak suya yazı yazmakla eşdeğer. Ayrıca bir dergiye madden sahip olmak, sadece sahip olanların o ayrıcalığı yaşayabileceği bir durum. Neden pul koleksiyonları değerlidir çünkü seri olarak üretilmelerine rağmen zamanla azalarak var olanların değer kazandığı bilinen bir gerçektir. Özen ve emek harcanarak yapılan dergilerde bizce değerli bir pul gibi gelecek nesillere kalacak, manevi değer unsuru olacaklardır… Klasik müziğin desteğe ihtiyacı olduğunu, yıprandığını düşündüğümüz bir zamanda, cesaretle klasik müzik, çok sesli müzik bale ve opera kaybolmasın hatta daha da yaygınlaşsın, bilinsin istedik. Dergimiz samimi ve karakterli olacak. Biraz akademik, biraz da popüler içeriği ile dikkat çekecek.”

“Neo Filarmoni”: Yeni Bir Soluk

“Neo Filarmoni”, klasik müzik sevgisini yaşatmak ve yaymak için hazırlanan gencecik bir dergi. Enerjisi “genç”, yapmak istedikleri heyecan verici. Klasik müzik dünyasında olan biteni öğrenmek, orkestralarımızı, müzsiyenlerimizi yakından tanımak, yeni çıkan albümlerle ilgili bilgi almak, konser yorumları ve müzik konulu farklı makaleleri okuyabilmek için çok güzel bir fırsat.  “Neo Filarmoni”, kıpır kıpır heyecanla dolu bir dergi. Giderek artan ve zenginleşen içeriği hem bugün, hem gelecek için okuyanı mutlu ediyor. Okur olarak, klasik müzik alanında yeni bir ses olmaya çalışan “Neo Filarmoni”ye ulaşmamız ve dergi ekibinin çabalarını tanımamız gerekiyor. Derginin Yayın Koordinatörü Mehmet San, okuyuculardan gelen eleştrileri çok önemsediklerini, daha iyi bir dergi yaratmak için fikir paylaşımının önemli olduğunu vurguluyor. Sizler de dergiyi inceledikten sonra görüşlerinizi dergi ekibiyle paylaşmayı ihmal etmeyin.

Yeni bir dergi ile tanışmaktan çok mutluyum; sizlerin de aynı duyguyu paylaşacağınızı düşünüyorum. Derginin blogu (blog, benim dergi ekibine küçük bir katkım) ve ayrıca internet sayfası da var. Bu sayfaları ziyaret ederek daha fazla bilgi alabilirsiniz. 1) Neo Filarmoni Blog 2) Neo Filarmoni internet sitesi 

Reklamlar
Bu yazı Klasik Müzik içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s