“Radyo 3’ü Radyomdan Dinlemek İstiyorum”

TRT Radyo 3, ülkemizde eşi benzeri olmayan bir radyo istasyonu; bir değer. Başka hiç bir radyoda dinleyemeyeceğimiz programlar aksamayan bir disiplin içerisinde burada yıllardır yayınlanıyor. Değerli yapımcılar tarafından hazırlanan her bir program öğrenmek, bilgi sahibi olmak isteyen müzikseverler için birer fırsat.  Radyo 3, müzikli bir okul; dinlerken notlar alabileceğiniz “derslerle” dolu.

Ancak, el üstünde tutmamız ve yüceltmemiz gereken bu radyo istasyonumuzu dinlemek çoğu zaman çok zor. Kapatılan vericiler bir yana, mevcut vericiler bile son derece yetersiz. Cızırtılar, araya karışan başka radyo yayınları… Dinlemesi bu kadar özel çaba ve özveri gerektiren bir başka radyo kanalı daha var mıdır acaba dünyada?  Bu şartlar altında dinlenen bir radyo yayını ne kadar tatmin edebilir ki dinleyicisini? CD’lerden, DVD’lerden mükemmel ses ya da görüntü kalitesine ulaşabildiğimiz bir ortamda Radyo 3’ün engellerle dolu yayını nasıl mutlu edebilir dinleyenlerini?

Ve son zamanlarda sıklıkla dile getirilen “Yayınlarımız internetten dinlenebiliyor” söylemi: Son derece cılız ve kabul edilemez. Çünkü, internet, hayatımızın “olmazsa olmazlarından” olsa da radyoyu radyodan dinlemek çok daha anlamlı ve pratik. Pek çok müziksever, radyolarını dinleyebilmek için bütçelerinde böylesi bir yüke yer açabilir mi acaba? Bütçe sorunu olmasa da vergilerimizden faydalanan bir kurumun görevleri arasında yayınını vatandaşa en kaliteli şekilde, masrafsız bir biçimde ulaştırmak yer almaz mı?

İyi bir radyo dinleyicisi olmak bir bağ kurmayı gerektirir; bu bağ hem dinleyiciyi hem de radyo istasyonunu ve orada program yapanları besler. Yayında olan radyolar dinleyicileri ile aralarında böylesi bir bağ kurmak için ellerinden geleni yaparken Radyo 3’te ne yazık emekler bazen boşa gidiyor. Bizler, radyomuzu gerektiğinde yanımızda taşımak, yatağımızın başucunda açık tutmak isterken ya da arabamızda, sporda, yürüyüşlerimizde bize eşlik edecek bir arkadaş olarak benimsemişken tüm bu olumsuzlukları yaşamak hayal kırıklığından başka bir şey değil.

“Radyomu”,  “radyomdan” dinlemek istiyorum.

Reklamlar
Bu yazı Klasik Müzik içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.