Genç Yetenek Ray Chen

Kraliçe Elisabeth (2009) ve Yehudi Menuhin (2008) Yarışmalarında birinci olan Ray Chen, günümüzün hızla yükselen keman solistlerinden biri olarak kabul edilmekte. Arkadaşı ve mentoru Maxim Vengerov, Ray Chen için şunları söylüyor: “Ray, gerçek bir müzik yorumcusunun sahip olması gereken bütün niteliklere sahip. Katıksız bir müzisyen; kemanında gençlik, güzellik, hafiflik ve kuvvet var”. Ray Chen’in 2009 yılında Aspen Müzik Festivalin’deki Bach Double Violin Concerto icrası ile yakaladığı başarının ardından, (Cardiff’teki Menuhin Yarışması’nda jüri üyesi de olan) Maxim Vengerov sanatçıyı St. Petersburg’daki Mariinsky Theatre Orchestra konserine ve Nisan 2010 Oslo Menuhin Yarışmasının açılış konserine davet etmiş. Ray Chen, Mart 2010’dan bu yana Sony Classical’ın da sanatçısı. Şirketin başında bulunan Bogdan Roscic, anlaşma imzaladığı Ray Chen için şu değerlendirmeyi yapıyor: “Ray Chen’in müzisyenliği,  Gustavo Dudamel’inki kadar heyecan verici. Gereken her şeye sahip görünüyor: Fark edilen bir sese, karizmatik bir kişiliğe ve bu yaşta beklenmeyen müzikal bir olgunluk ve etkinliğe sahip. Kariyerinin daha çok başında ve bu kariyeri birlikte inşaa edecek olmamız bizim için büyük bir mutluluk”.

Ray Chen, 6 Mart 1989’da Tayvan doğmuş. Avustralya’da büyümüş. 15 yaşında Curtis Institute of Music’e kabul edilen sanatçı, burada Aaron Rosand ile çalışmış. Ray Chen, Nippon Music Foundation’dan alınan 1708 “Huggins” Stradivarius ve  1721 “Macmillan” Stradivarius çalıyor. “Macmillan”, sanatçıya, New York’taki 2008-09 Young Concert Artists International Auditions ödülünün bir parçası olarak verilmiş. İki keman arasında seçim yapmanın bir Ferrari ile Lamborghini arasında seçim yapmaktan farksız olduğunu söylüyor. Chen, Sony Classical’dan çıkan “Virtuoso” CD’sinde Huggins’i kullanmış. Ancak, daha sonra 1721 Macmillan’da karar kılmış.

Ray Chen’in çıkış abümü “Virtuoso”, Ocak 2011 tarihinde Sony Classical tarafından bütün dünyada satışa çıkarıldı ve albüm, “The Times”, “Chicago Tribune” gibi gazeteler tarafından “Haftanın CD’si” olarak seçildi. Bu başarının ardından Ray Chen, “The Strad” ve “Gramophone” gibi dergiler tarafından da “izlenilmesi gereken sanatçı” olarak nitelendirildi. BBC Music Dergisi, Mart 2011 sayısında Ray Chen’i “Yükselen Yıldız: Yarının Büyük Sanatçıları” köşesine konuk olarak aldı. Burada sanatçının çocukluğuna dair gülümseten bir anekdot da yer alıyor:  Chen, 3 yaşındayken oyuncak bir gitarı bir keman, bir “chopstick”i de keman yayı olarak kullanmaya başlayınca ailesi keman almanın zamanı geldiğini anlamış. Ray Chen, daha sonra Suzuki metod derslerine devam etmiş.

Ray Chen, “Virtuoso” isimli abümünde yer alan eserleri anlatırken şöyle söylüyor: “Bu eserlerin bu albümde olma nedenleri sadece keman repertuarının çok sevilen eserleri olmaları değil. Bu eserler aynı zamanda benim kim olduğumu da anlatan eserler.” Albümdeki eserlerin sıralaması şöyle:
Giuseppe TARTINI Violin Sonata in G minor “Devil’s Trill” (Kreisler transcription) Noreen Polera (piano) 1. I Larghetto (3:14) 2. II Allegro energico (4:07) 3. III Allegro assai (7:34)
Johann Sebastian BACH 4. Chaconne from Partita in D minor for solo violin BWV 1004 (15:16)
Henri WIENIAWSKI  5. Légende Op. 17 (Saenger arrangement) (7:49) Noreen Polera (piano)
Henri WIENIAWSKI 6. Variations for violin on an original theme, Op. 15 (12:09) Noreen Polera (piano)
César FRANCK Sonata for violin and piano in A Major Noreen Polera (piano) 7. I Allegretto ben moderato (6:15)  8. II Allegro – Quasi lento – Tempo 1 (8:26) 9. III Recitativo – Fantasia (Ben moderato – Molto lento) (7:47) 10. IV Allegretto poco mosso (6:25)

Reklamlar
Bu yazı Klasik Müzik, Klasik Müzik Albümleri içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s