Müziksev’in Açılışında Tuncay Yılmaz ve Emre Elivar’dan Işıltılı Bir Konser


Müziksev’in açılışında unutulmaz bir konser veren yıldız sanatçılarımız Tuncay Yılmaz ve Emre Elivar, İzmir’in kent tarihine altın harflerle yazıldılar…

Ülkemizde müzik adına yapılan katkılar, bizleri mutlu ediyor; bu katkılar sonucu kazanan müzik ve müzik tutkunları oluyor. İşte bu güzelliklerden biri de, ülke adına, 25 Mayıs 2011’de İzmir’de yaşandı: İzmir, MÜZİKSEV adında yeni bir müzik merkezine kavuştu. Atatürk Caddesinde bulunan eski bir Alsancak köşkü restore edilerek bir müzik merkezi haline getirildi.

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın İzmir’e armağanı olan MÜZİKSEV’in açılış gecesi son derece görkemliydi. Gecenin en önemli anı ise elbette, müziğin “konuştuğu” andı. “Müzik ve Sanat” yine her şeyin üstünde ve önde geliyordu. MÜZİKSEV’in bu özel gecesi iki yıldız sanatçımızı ilk kez biraraya getirmişti. Değerli keman solistimiz Tuncay Yılmaz ve değerli piyanistimiz Emre Elivar… Müziksev’in açılış gecesine nadide mücevherler gibi yakışan Mozart Mi Minör Sonat ve Beethoven’in ünlü “Kreutzer” Sonatı, gecenin anlamına bambaşka bir şıklık kattı.

Konser başlar başlamaz, 185 kişilik butik konser salonunun kapıları kapanınca, köşkün bahçesine yerleştirilen dev ekran sayesinde bu özel konserin, bahçeye taşan kalabalık davetli topluluğuna da ulaştırılması sağlandı..

Konseri izleyen ve dinleyen konuklar arasında, efsanevi kemancı, devlet sanatçısı Ayla Erduran da bulunuyordu. Coşkulu alkışlarla sonlanan konser sonrasında Tuncay Yılmaz ve Emre Elivar’ı tebrik ederken heyecanla söylediği şu sözlere dilerseniz hep birlikte kulak verelim: “Tuncay, büyük bir kemancı ve müzisyen… Arşe tekniği ve hassaslığı olağanüstü.. Mozart sonatını harika bir şekilde yorumladıktan sonra, Beethoven “Kreutzer” sonatında final karakterini ve aslında bu sonatı baştan sona bambaşka etkileyici ve çok güzel çaldı. Tuncay, eseri “Oistrach” konseptiyle çalıyor… Çok mutlu ve gururluyum…” Emre Elivar’ın da çok değerli bir müzisyen ve piyanist olduğunu ve eserleri parlak çaldığını ifade eden Erduran’ın bu konserde bulunması da özel bir değer ifade ediyor.

Sanatçılarımızı kutluyor, sabırsızlıkla yeni başarılarını hep beraber paylaşmayı ve duyurmayı diliyoruz.

MÜZİKSEV’in gecesindeki Tuncay Yılmaz ve Emre Elivar konseri, klasik müzik sanatçılarının dayanışmasını, ortak projelerde biraraya gelmelerini vurgulama açısından da önem taşıyor. Bu tür seçkin “müzikli” beraberliklerin seyirciyi ne denli mutlu ettiğini söylemeye gerek bile yok, elbette.

MÜZİKSEV’in internet sitesi açılışla ilgili fotoğraflar da yayınladı. Bu fotoğraflara ulaşmak için lütfen tıklayınız. İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nı, MÜZİKSEV ve bu özel konser için kutluyor; bu yeni müzik merkezimizin amacını anlatan bir alıntıyla alıntıyla sonlandırıyoruz:

“MÜZİKSEV” Hakkında (Kaynak: İKSEV)
“Ziyaretçiler, sergilenen çalgıların seslerini gelişmiş teknoloji ürünü aygıtlarla, en iyi yorumcularının icralarından dinleyebilecek, ayrıca ses arşivinde bulunacak, taş plaklardan festival konserlerine, tanınmış sanatçıların performanslarından başta Kültür Kongreleri olmak üzere önemli kongre ve seminerlerin kayıtlarına kadar, her türlü kayıttan yararlanabilecektir. MÜZİKSEV’de düzenlenecek Uluslararası Yaz Kursları, atölye çalışmaları ve ustalık sınıfları çeşitli ülkelerin müzisyenlerinin bir çatı altında buluşup kaynaşmasına katkıda bulunacaktır. Bilindiği gibi İKSEV, iki yılda bir “Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması”nı da düzenlemektedir. Genç bestecilerimizi teşvik etmek amacıyla 1996 yılından bu yana düzenlenen bu Yarışma, bu güne kadar çağdaş Türk Müziğine 150 yeni eser kazandırmıştır. Bu eserlerin çoğaltılıp, seslendirilmeleri, yaşatılmaları ve geniş kitlelere mal edilmesi gerekmektedir. Bu gereklilik sadece genç bestecilerimizin eserleri için değil tüm Çağdaş Bestecilerimizin yaratılarını kapsamaktadır. Müzik kültürümüzün en değerli parçaları olan bu eserlerin notalarının basılması, korunmaları, evrensel düzeyde seslendirilmelerinin sağlanması, MÜZİKSEV’in hedefleri arasındadır. İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı, İzmir’e değerli bir katkı olarak düşündüğü MÜZİKSEV’in çalışmalarını sürdürürken bu çabanın sanat çevrelerinde son derece olumlu karşılanması ve desteklenmesi çok sevindiricidir.”

Reklamlar
Bu yazı Klasik Müzik, Tuncay Yılmaz içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Müziksev’in Açılışında Tuncay Yılmaz ve Emre Elivar’dan Işıltılı Bir Konser

  1. Tuncay YILMAZ dedi ki:

    Colombia’lı bir müziksever, sevgili Ali Nihat Eken’in yazısında etkilendiği satırların Ispanyolca tercümesini yollamış:

    “Müziksev’ un concierto inolvidable en la apertura de los artistas estrella Tuncay Yilmaz y Emre Elivar, escrito en letras de oro en la historia de la ciudad de Izmir
    Concierto con invitados escucharon a las pistas y el legendario violinista, cantante Estado Ayla Erduran entre ellos. Tuncay Yilmaz entusiastas aplausos después de que el concierto terminó, y Emma, dijo con entusiasmo al saludar Elivar’ı Escuche estas palabras juntas si lo desea: “Tuncay, un gran violinista y músico … Culo extraordinaria técnica y precisión .. Después de una gran manera interpreta la sonata de Mozart, Beethoven a “Kreutzer” Sonata final de principio a fin, esto es realmente un personaje completamente diferente y tuvo un impresionante y muy bella. Tuncay, el trabajo, “Oistrach” jugando con el concepto … muy feliz y orgulloso … “Emma Elivar’ın también muy valioso y es un músico y pianista, interpretando obras que expresa Erduran brillante para este concierto representa un regalo especial…”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s